Puutavarayhdistelmän kokonaisvaltainen aerodynaaminen muotoilu tulossa käsittelyyn.
03.01.2025 15.00
Kesällä vähemmän
Talvella monikertaisesti enemmän.
Puutavarayhdistelmän aerodynaamiset ominaisuudet ovat nykymuodoissaan joskus joa erittäinkin huonot, mutta vastaavasti kehitettävää ja siitä ulosmitattavaa hyötyä onkin sitten todella runsaasti.
Puutavarayhdistelmän aero- ominaisuuksien kehitystyötä on tehty Suomessa johdollani aktiivisesti jo vuodesta 1985 alkaen. - Samalla EU:n asettamat aerovaatimukset ovat herättäneet asian kattavanpaan ja vakavampaan käsittelyyn sekä ajankohtaiseksi.
Puutavarayhdidtelmäkin sai viisi vuotta sitten aivan oman ,mutta vain tilapäisesti asiaan keskittyvän ja yhdistelmän aero-ominaisuuksia testaavan kehitysryhmän yllättäen myös Ruotsiin .
Polttoaine ja päästöt.
Euroopan unioni asetti kuorma-autovalmistajille velvoitteen pienentää kuorma-autojen polttoainekuluja ja päästöjä yhdistelmien aerodynaamisia ominaisuuksia parantamalla.
Lika- ja lumikuorma (=loiskuorma).
Epäonnistunut aerodynaaminen muotoilu tekee "akanvirtoja", jotka keräävät yhdistelmän rakenteisiin lunta,hekkaa, savea ja pölyä. Tämä ajon aikana erääntynyt loiskuorma on aina merkittävä kuluerä ja sen pienentäminen aerodynamisella oikeaoppisella muotoilulla on myöskin aina toteutettavissa. Loiskuorman pienentämisestä saatavissa oleva hyötykuormalisä yllättävankin suuri = 300kg - 3000kg , pahimmillaan jopa 4000kg-5000kg..
Liikenneturvallisuus kaupan päällisenä.
Puutavarayhdistelmän aerodynamiikka on nykymuodossaan myös liikenneturvallisuuden kannalta erittäinkin huono sekä kuormattuna-, että ennenkaikkea tyhjänäajossa.Runsaat alipainepinnat nostavat maantiestä pölyä, lunta tai vesisumua , joka aiheuttaa näkyvyyshaittoja kanssaliikenteelle.
Vesisumua pyritään poistamaan puutavarayhdistelmiin pakollisiksi tulleilla lokasuoja/roiskeläppäkeräimillä, mutta se ei tuo haettua parannusta puutavara-auton liikennepölyyn eikä myöskään sumuun. - Puutavarayhdistelmä on nykymuodossaan kaikista yhdistelmämalleista aerodynamiikaltaan, ja "liikennesumun" muodostamiseltaan kaikista kuorma-autoyhdistelmistä selkeästi .- ja ehdottomasti myöskin se huonoin.XXhj.3.1.2025
Heikki Jokela Asiantuntija 050 4129 024
========================
Lisätietoja 24/7 toimituksistamme:
Heikki 050 4129 024
Markku 0400 148 584
Esko 040 5153716
========================
|