"Kadonneen kuormatilan metsästys" : = NIPPU LISÄÄ : - Kuormakokovertailu ja pinta-alataulukko : = Terminator XXL / alupankot
07.06.2026 9.00
Vasemmalla XXLnippu ja oikealla samat puut alupankoilla:
Kuvan vertailussa tolppakorkeus maasta on sama.Kuormatilaero näkyy kuvassa alupaketin kuorman ylikorkeutena. Kuorman kokoero koko yhdistelmässä on 15 m3, ja siitä auton osuus 6.5 m3 m3!!! Alumiiniapurungon ja teräksisen runkopaketin korkeusero on 95 mm. Erotus näkyy kuvassa tolppamittaerona Terminator XXL 8.8 CE pankkomallin hyväksi.
Puutavarapankkojen maksimi ulkomitat Suomessa määräytyvät Liikenneministeriön asetuksilla.Pankon maksimiulkoleveys saa olla alle 22m yhdistelmissä 2.60 m ja yli 22 metrisissä maksimileveys on 2.55. Yhdistelmän maksimikorkeus molemmissa yhdistelmämittaluokissa saa olla 4.40 metriä.
Kuormatilan kasvattaminen
Kun kuormatilaa ei voi kasvattaa ulkoapäin, voi sen tehdä kasvattamalla pankkojen sisämittoja sekä hyödyntämällä esitetty 4.4m kuormakorkeus:

Varustevalinnan kuormatilaerot ovat jopa 6.5 m3 -
10 m3 yksistään auton osalla.
Pankkorungon yleisin korkeus kiinnikkeineen on teräspankoissa 165 mm - 175 mm ja alumiinipankoissa se ylittää 200mm .Pankkorungon minimikorkeudeksi on Metsäteollisuus suositellut 120 mm purkukonevaatimusten mukaisesti.Terminator XXL pankon runkokorkeus kiinnikkeineen on max.130 mm.

Kuormatilojen erotus tulee pankkorunkojen ja
kiinnikepakettien korkeuseroista ja tolppien
sisämittaeroista sekä muodonmuutoseduista
kuormattuna.
Pankkojen tolppien sisäväli määrittää kuormatilan leveyden.Sitä voidaan kasvattaa tolppia kaventamalla ja muuntamalla tolppakiinnitys sellaiseksi,että tolppaholkit käyvät tarpeettomiksi.-Kiinteätolppaisissa pankoissa ei ole kuormatilaa useilla senteillä kaventavia tolppaholkkeja.
Kuormatilan leveyttä kuormattuna voidaan lisäksi kasvattaa yllättävän paljon tekemällä tolpat sisäänpäin kaareviksi ja mitoittamalla molemminpuolin kartiokas ylöspäin kapeneva tolppa kuormaleveyden kannalta optimaaliseksi.

Terminator XXL pankkojen kuormitettua sisäleveyttä on onnistuttu kasvattaa alumiinipankkoihin verrattuna jopa 150 (180mm - 200) mm:llä ja lisäksi sen tynnyrimäinen muoto kasvattaa tiimalasimuotoon (katso kuva ylhäällä) verrattuna yhdistelmän kuormaa tuon ratkaisevan 10 m3.
Tolppakorkeudet vaihtelevat Suomen nykyisellä 4.40 metrin maksimikorkeusmitalla autojen 3.00 metristä 3.25 metriin ja perävaunujen 3.10 metristä 3.30 metriin. Suuret , jopa 25 cm tolppakorkeuserot johtuvat alustojen korkeuseroista sekä auton eri apurunkomallien suurista korkeuksista.
Valitsemalla oikeat alustat ja varusteet on jopa 15 m3:n kuormakoon kasvatus mahdollista.

Kuormatilan reilusti yli 15 m3:n (kehyskuution) kasvattaminen on mahdollista valitsemalla matalin markkinoilla oleva automalli ja matalin perävaunu sekä varustamalla auto 120 mm apurunkopaketilla sekä valitsemalla yhdistelmään Terminator XXL pankot alumiiniapurungon ja alumiinipankkojen asemasta.
- Tässä vertailussa on käytetty samankorkeuksisia auto- ja perävaunualustoja. Kuormakokoero muodostuu apurungosta ja auton sekä perävaunun pankoista.
Kuormatilan kasvattamisessa pankoilla on suurin merkitys.Yksin pankojen osuus valitsemalla suurimmat mahdolliset Terminator XXL pankot , on ero kuormatilassa alumiinisiin pankkosarjoihin verrattuna helpostikkin jopa yli 10 m3.
- Vrt.Kuormakorkeuden lisäys 20 sentillä kasvattaa kuormatilavuutta 7.5 kehyskuutiolla.

Kuormatilaero XXLCE ja aero pankkojen ja alupankkojen välillä kasvaa entisestään tolppien erityyppisen muotoilufilosofian kautta.
XXL pankko ottaa kuormattuna "tynnyrimuodon" (lisää kuormatilaa) ja alupankot sekä suoratolppaiset teräspankot taipuvat tiimalasimuotoon(pienentää kuormatilaa).
Taulukko teräksisten XXL ja alumiinipankkojen kuormapinta-aloista ja niitten pinta-alaerot pankkojen runkoleveyksillä 2.55m.
korkeus XXL alu erotus
3100 7.15m2 6.53m2 0.62m2
3150 7.27m2 6.64m2 0.63m2
3200 7.39m2 6.75m2 0.64m2
3250 7.51m2 6.86m2 0.65m2
3300 7.63m2 6.97m2 0.66m2
Kuormaleveys 2.6m kasvattaa kuormapinta-
aloja 0.13m2-0.16m2:lla ja kuormakokoa
n. 2.5 kehyskuutiolla.
(- käytettävissä vain alle 22m yhdistelmäpituuksilla).
Vanhanmallisten kiinteätolppaisten teräspankkojen ja uutuutena markkinoille tulleitten irtotolppaisten teräspankkojen (ns.tilapankkojen) kuormatilojen koko Terminatormallien eduksi on Terminaattoreitten ja irtotolppaisten alupankkojen puolivälissä.
*alupankkomallit kokoero - 8.0 - 12 m3 / yhdistelmä
* muut teräspankkomallit kokoero - 3.5- 5 m3 / yhdistelmä
Annan tarvittaessa lisätietoja puutavarayhdistelmien mitoituksiin ja valintaratkaisuihin sekä tulevien painokorotusten vaikutuksista niihin :

Heikki Jokela 050 4129 024
heikki.jokela@ammattilehti.fi
Markku hirvi 040 123 9973
Esko Leppänen 0405153716
NIPPU LISÄÄ: - Yhdistelmän kuormakokoa on helppoa,nopeaa ja edullista kasvattaa kolmosnipun verran pelkällä pankkovaihdolla. Vaihtamalla pelkät yhdistelmän alumiinipankot, tai teräspankot ja maksimoimalla samalla tolppapituudet kasvaa kuormakoko helpostikkin yhden kolmosnipun verran, jopa ylikin !!!
Kaikki julkaistut kokonaispainokorotusartikkelit löydät sivuiltamme hakusanalla puu76 ja tilapankkoartilkkelit löytyy hakusanalla XXL. - Katso lisäksi "aero" , "liukuestepinnat", "kuormansidonta" ja " kuormatila".