Kumivaimentimesta "triplavaimentimeen", ja takaisin kumivaimentimeen, mutta nyt "triplana"..
09.04.2025 11.00

Terminatoreihin kehitettiin kumivaimentimen korvaava "triplavaimennin". Se on käsittämättömän kestävä ja todella yksinkertainen ja silti monitoimiva. - Se mahdollisti entistä paremmin samojen osien käytön kaikissa yhdistelmän pankoissa.

Kumivaimennin toi pankkokiinnikkeille, ja niitten monitoimivuuksille aivan oman ulottuvuuden. Tämä BRIAB-perävaunuissa ja iskunvaimentimissa "sisäänajettu" kumiprikka sopi erinomaisesti pankkomme kiinnikeosaksi. Sillä onnistuttiin tekemään pankosta kiinteä ja tarvittaessa turvallisesti liikkuva, ja aina ilman välyksiä ja välyksien aiheuttamaa kolinaa.

BRIAB- vaimenninprikka sai arvoisensa seuraajan, kun Teknikumin asiantuntijat alkoivat ratkoa kumiprikan ongelmia, ja edelleenkehittää haluttuja lisäominaisuuksia. Kysyttäessä minimivaatimuksia sanoin, että se ei saa irrota , kun se asennuksen yhteydessä putoaa lattialle. - Lopputulos oli, että olemme valmistaneet nyt jo yli neljätoista tuhatta "Triplaa", ja rikkoontumiset edelleenkin tasan 0 kpl - tässä on haastetta uudelle 100%:sesti muovittomalle 2025 mallivuoden kumivaimentimellemme!!! XXhj.9.4.2025 ========================= Toimitusvaraukset: Heikki Jokela 050 4129 024 Markku Hirvi 0400 148 584 Esko Leppänen 040 5153716 =========================
|