Me Terminatormiehet otamme Metsäteollisuuden asettamat muovikiellot vakavasti, ja toimimme edelläkävijänä muovin poistossa koko raakapuuketjusta.
27.11.2025 18.00
Teipeillä ei puita ajeta, mutta sivuheijastusteipit olivat aikanaan liikenneasetusten mukaan pakollisia, mutta ei enää pankoissa.
 
Terminatoreissa ja TimberMaxxeissa on huomioitu Metsäteollisuuden vaatimukset maksimitasolla. Teipit ovat siellä, missä ne on määrätty olemaan, ja muita teippejä, kuin pakollisia ei pankoissamme ole, eikä tule. Asetusten mukaiset teipit olivat pankoissamme ulkoreunoilla, ja lisäksi "viides kulma" suojaa teippien irtoamiselta. - Ammattitaidoton pintakäsittely, ja teipit tolpissa ja pankkoprungoissa ovat täysun turhia ja myös vastuuttomia , sekä niitten riskialttius on aina suuri sellunkeiton prosesseille.

Pankkorunkojen ja tolppien kaikki teippaukset ovat vaurioalttiita lastaus-, ja purkokoneille, joten pankoissa olevat muoviteipit ovat aina suuressa vaarassa kulkeutua puruun ja hakkeeseen, sekä tietenkin sitäkautta myös sellunkeittoon. Sellunkeitossa muovi aiheutta kertavahinkoina satojen tuhansien tappiot , ja vuositasolla vahingot nousevat pahimmillaan jopa miljooniin euroihin.

Muovien kulkeutuminen tehdasalueelle ja siitä tehdasprosesseihin on selkeästi kielletty, ja vastuu kuuluu tietenkin ensisijaisesti muovin/teippien asentajille sekä käyttäjille.
Terminatoreitten tuotannossa on huomioitu vastuullisesti muoviriski ja sen vaikutukset, sekä korvausvelvollisuus..
 
Terminatoreitten teipit olivat aikoinaan asetusten mukaisia , ja ylimääräisiä teippejä ei ollut. Pakolliset pankkoseurantaa palvelevat merkinnät ovat pankoissa ja kiinnikkeissä laserleikattuina ,"ikuisina" ja irtoamattomina, sekä lisäksi helposti näkyvinä lujuus- ja mittamerkintöinä. Me olemme olleet vastuullisia, ymmärtäen pankon runkojen , ja tolppien teippien irtoamisen purkukoneilla , sekä myös lastauksissa. Tästä syystä me emme aseta pankkoihimme ainuttakaan vaurioaltista "koristeteippiä". - Puuta ei ajeta teipeillä , ja korvausvastuuta emme aiheuta pankkojemme käyttäjille!!!
Metsäteollisuus ei ole vastuussa ja kielto on selkeä.

Miljoonavahingoista on tietenkin niin vaadittaessa vastuussa niitten aiheuttaja. Se, joka kuljettaa muovin/teippit tehdasaluelle, jossa on selkeä kielto , ja vaatimus muovittomuudesta vastuuhenkilö on vahinkojen sattuessa ensikädessä auton kuljettaja. - Satojen tuhansien eurojen maksaja on niin vaadittaessa joko virheellisen tuotteen valmistaja, tai sen käyttäjä , ei missään nimessä kuuluisi olla Metsäteollisuus. XXhj.24.7.2025

Heikki Jokela 050 4129 024
---------------------------------------------------------------

Ps. Sidontaliina, ja nostokoukku ovat muovia ja muovia ovat triplat ,sekä liukulevyt ja tietenkin myös kaikki maalipinnoitteetkin. - Mitä niille on tehtävissä - onko mitään? + Kuka vastaa miljoonabvahingoista? --------------------------------------------------------------
|