Tiesitkö, että sisäpuolinen tolpanpään viiste syö "lompsasta" joka vuosi tonneja!!!

07.05.2025 0.07

Raakapuuvaunut - Sp, Sps, Spa, Spar | terminator.fi

Puutavarapankkojen yksi järjettömin , ja yleisesti käytetty sekä suosittu, "keksintö" on sisäpuolinen tolpan yläpään viiste. Olemme systemaattisesti pysyneet kaikissa pankkomalleissamme  erossa siitä, koska se tuo tuon "keksinnön" käyttäjille vain tappioita. 



Sisäpuolinen tolppaviiste on poikkeuksetta käytössä monissa alumiinipankoissa ja myöskin lähes  kaikissa "Terminatoreita" jäljittelevissä pankoissa, mutta ei tietenkään Terminatoreissa.- Mutta mitkä on työläästi valmistetun tolppaviisteen edut ja haitat???

Vaihtopankot | terminator.fi

Sisäpuolisella tolppaviisteelläkin täytyy olla etuja, koska aina joka asialla on eriteltävissä edut ja haitat. Tolppaviisteen eduksi on luettavissa parin sadan gramman painoetu viisteettämään toplan päähän - muutapa en sitten keksikkään viisten hyötypuoliksi. - Haitoista selkein ja rahallisesti merkittävin haitta on sen sisäpuolisena kuormatilaa "syövä" vaikutus. 

 

Sisäpuolinen tolppaviiste "syö" tolpan hyötykorkeudesta tolppaviisteen verran = 5cm-8cm, riippuen sen toteutusasteesta. Kuormatilojen vertausmittauksissa sille ei "mittamiehet" ole osanneet laskea sen negatiivista arvoa, tieten, tai tietämättään.
-Tolppaviisteen kuormatilakokoa pienentävä vaikutus on melko pieni, mutta tuntuu kuitenkin lompsassa.
Yleisesti vertailulaskennoissamme käyttämämme viistemitta on ollut 6cm. Tuo 6cm vaikuttaa kuormatilan kokoon puutavarayhdistelmän viidellä kolmosnipulla seuraavasti: 0.05mx2.4mx15 m=1.8m3 ja 400kg irtokuutiopainolla 720kg, elikkä 7.2€/kuorma.
-Jokaiselta tuhannelta kuormatilaa huutavalta  kuormalta 7.200€!!! = käyttöikänään njokatapauksessa kymmenissä tuhansissa euroissa!!!

VR Groupin tytäryhtiön Finnlogin tuontipuuliikenne Venäjältä on  käynnistynyt - Suomalais-Venäläinen kauppakamari SVKK
Tähän saakka ensimmäinen kuormatilakoon kannalta järkevä tolpan yläviiste löytyy uusista raakapuuvaunumalleista - se okin nyt  toteutettu ulkopuolisena.
-Tuolla viistemallilla tunnelisääntö sallii liki 10 senttiä korkeammat junavaunun tolpat.XXhj.7.5.2025

03.03.2026Tutustu tähän: "Terminator XXL- tekniikasta kattava, sekä selventävä kooste".
01.03.2026UUTISET--UUTISET
28.02.2026Hyviä uutisia ...
16.01.2026LUE TÄSTÄ! Uusi jättikokoinen Metsäalan Ammattilehti on ilmestynyt
06.03.2026 18.00Metsäteollisuus ry: Metsäteollisuuden viennin arvo kasvoi 2025 - tuotannon kehitys vaihtelevaa
06.03.2026 17.00Sunnuntai aamusta maanantai-iltaan tärkeitä attikkeleita raakapuu yhdistelmän tuottavuudesta, ja turvallisuudesta. _Tutustu??!!??
06.03.2026 15.00Tamtron Group Oyj:n tilinpäätöstiedote 1.1.-31.12.2025: Liikevaihto uuteen ennätykseen vuonna 2025, toinen vuosipuolisko historian vahvin
06.03.2026 13.00Hallitus esittää lakimuutoksia kuljetusalan toimintaedellytysten parantamiseksi
06.03.2026 11.00Tulevan sunnuntain-, ja maanantain artikkelipakettimme kalustohankinnan avuksi.
06.03.2026 9.00Myrskyvaroitus hyötyautokaupalle - Foton jalkautuu Euroopan markkinoille

Siirry arkistoon »