Terminator XXL pankkomallistojen peruspaketit ovat nyt kasassa poistettavaakin on = teipit..
14.08.2022 3:00
Terminator XXL pankkomallistojen kehitystyö aloitettiin yli neljätoista vuotta sitten, jo vuonna 2008. XXL-mallisto on pysynyt perusrakenteeltaan lähes täysin alkuperäisessä muodossaan. Kuitenkin Terminator on kasvanut ja kehittynyt paremmasta parempaan koko seitsenvuotisen kehityskaarensa ajan.

Terminator malliston kehitystyö aloitettiinkin heti, kun tuli selväksi alustavat vakavammat kaavailut kokonaispainokorotusten täytäntöönpanosta. Korotusten tuoma nippukoon kasvu vaatii kuormatilakoon maksimointia ja totaalisia muutoksia totuttuihin pankkorakenteisiin.- Kehitysprosessissa on mukana myös Metsäteollisuuden viesti: "Muovi on myrkkyä sellunkeitossa".
Terminatoreitten muotoilun ja kuormatilakoon kasvattamisen kehitystyö aloitettiin välittömästi ja ensimmäiset pankot esiteltiin jo seuraavana vuonna FinnMetkossa . Terminator oli tuolloin valmistettu Ruukin Optim 900 QC ultralujasta ja se oli viimeistelty metallipintaisella kuumasinkkauksella. - Seuraavaksi tuli "kehiin" säänkestävä ultraluja Ruukkilainen.

Terminator tuotanto sai koe-erät Ruukin Optim 960 QC/W super uutuusterästä 2010. Tämä teräsmateriaali on testien ja kokeilujen jälkeen valittu Terminator-teräkseksi. Nykynimeltään STRENX 960 QC/W on paras saatavilla oleva teräslaatu ajoneuvojen pankkomateriaaliksi.

Terminatoreitten kuormituskeston vaatimukset kasvoivat "Pohjolan" pankkomallistossa tolppakorkeuden kasvun myötä. Tolppakorkeudet kasvoivat viidessä vuodessa 50 sentillä. Tuo puolen metrin kuormakorkeuskasvu vaatii tolpilta lujuuslisää, joka oli huomioitava koko pankkorakenteessa . Terminatoreissa vahvistusta ei tehty epäjatkuvuuskohtia tuovilla vahvikkeilla, -vaan optimoimalla materiaalivahvuus erikoisnitoitetuin levypaksuuksin.

Terminator kiinnikkeet muuttuivat vahvistustarpeitten mukana nykymuotoihinsa ja perävaunun etupankko sai erikoislujan "tuplakiinnikkeen.
Terminator on kehittynyt nykymuotoonsa nyt jo 14.vuotta. Tänä aikana mallisto on kasvanut esimerkilliseksi "Eurooppamallistoksi" ja "Pohjoismaiseksi" peruspankoksii, jotka ovat kaikki ulkonäöltään ja osamääriltään toistensa kanssa identtisiä, vain lujuusluokat ja mitat poikkeavat tarvekohtaisesti toisistaan.

Terminator mallisto on kokonaisuudessaan nyt täysin "paketissa". Terminator -työtupeama kesti sen seitsemän vuotta, mutta olemme vastaavasti saman ajan edellä vasta nyt tilapankkotuotantoa aloittelevia kilpakumppaneitamme. - Seuraavaksi alamme kehitellä kuormansidontalaitteita nykyvaatimusten mukaisiksi ja nyt olemme jo poistaneet muoviteipit koko pankkomallistostamme.Teipit vain haitta ja olemme korvanneet teippimerkkaukset "ikuisin" laserleikkauksilla tehdyin merkinnöin.XXhj.14.8.2022
Heikki Jokela 050 4129 024
|