Terminatorit kehittivät ennen näkemättämän tuottavuuden ja turvallisuuden .
28.12.2025 7.00
Terminatormallisto on koko maailmassakin esimerkillinen määrämittaisen raakapuun tulevaisuuden kuljetustila. - Mutta mistä se mahtaakaan johtua???
 
Malliston pohjana on minun 40 pankon suunnittelutietous ja liki 50 vuoden tuotekehittelytyön kokemukset , sekä se, että Terminator mallisto tehtiin täysin omanaan ja kattavasti parhaista materiaaleista ja samalla ennakoiden myös Metsäteollisuuden muovittomuus vaatimukset.

Tuotantoketjun muovittomaksi muuttaminen ei ole helppo tehtävä, mutta siihen on kuitenkin Suomessa nyt jo täysi mahdollisuus meillä kehitetyn nykytekniikan keinoin. Muutos vaatii uudet tuotteet ja olemassa olevan tietotekniikan hyödyntämisen.

Aloitimme tuotannon muuttamisen muovittomuuden kehittämisen jo 2000-luvun alussa ja teimmekin silloin 100%:sta puutavarayhdistelmän muovivapaata TimberMaxx kuormatilaa liki 5 vuotta. Tuona aikana testasimme ja olimme kehittämässä kolmen puutavaravarustemetallin soveltuvuuden muovittomuusvaatimuksiin.
Täysin muoviton luormatila on mahdollista rakentaa kolmesta eri raaka-aineista ja niitten pinnoitteista:
- Alumiini eloksoituna. - Ruostumaton teräs kiillotettuna - Ultralujat teräkset kuumasinkittyinä.
Näistä tulevaisuudessa muovittomuuden vaatimukset täyttää alumiinivarusteet pankkoineen ja niissä on vain teipit jätettävä tuotannosta ja käytöstä kokonaan pois. Samaten rosteri pinnoitteineen ja teipittömänä on käyttövalmis metalli, mutta sen valmistushinta ja paino asettavat tuottavuudelle rajoitteita.

Metalleiasta tuottavin on ultraluja Raahelainen sinkittynä. Sen sinkitys vaaatii perinteisiin varustemalleihin muutoksia, jotka Terminatoreitten, ja jo aikanaan TimberMaxx mallien tuotantosuunnittelussa, on sinkitykselle tuotantovalmiiksi ennakoituina. XXhj.28.12.2025

Heikki Jokela 050 4129 024 Tuotekehitystä vuodesta 1976.
|