Viides kulma suuntaa puhdasta ilmaa kuormatilan "akanvirtaan".

25.06.2025 17.00

 1______________41917989_1_large1______________41917989_1_large1______________41917989_1_large
 XXL10 s=6mm XXL7 s=5mm    XXL5 s=4mm 

Terminator XXL tolppiin kehittyi lujuus-ja aerodynamiikkatutkimusten myötä viisikulmainen ja kaikissa lujuusluokissa täysin identtinen tolppamuoto. Viides kulma syntyi tolpan ulkosivun keskelle , ja nippuihin purevat likuestepinnat ilmanvirtausten suuntauksineen kuormatilan sisäpuolelle .

Tolpan viides kulma lisää lujuutta.

Muovi on myrkkyä metsäteollisuudessa.

Tolpan viides kulma lisää tolpan taivutuslujuutta ja kasvattaa samalla taivutusmatkaa lähes kahdellakymmenellä sentillä. Viides kulma toimii myös tolpan lujittajana ulkopuolisia iskuja vastaan ja se on ilmainen "kulutuspinta" nostokoukun käsittelyssä. 

Tolpan viides kulma parantaa aerodynaamisia ominaisuuksia.

Muovi on myrkkyä metsäteollisuudessa.

Tolppamuoto on tehty polttoainetta säästäväksi. Sen kavennettu ilmavastuspinta yhdessä virtauksien suuntaus ominaisuuksiensa kanssa antavat kuormatilan kasvun lisäksi tuntivasti myös  polttoainesäästöjä. + Tolppien (12-28 kpl) aiheuttamiin sekä loiskuormapyörteilyyn , että imanvastusvoimiin vaikuttaa lisäksi ratkaisevissa määrin käytetyn  tolpan muoto. - XXL tolppamuoto on optimoitut myös muotokertoimen Cw osalta esimerkilliseen toimintaan, sekä kuormattuna-, että tyhjänä ajon aikana, ja tietenkin myös raakapuun ympärivuotisten maantiekuljetusten kaikissa vaativimmissakin keli olosuhteissa.



XXL tolppa on levennetty sivusuunnasta  ja se on ilmavirtauksen vastaiselta pinnaltaan kavennettu. Näin saatua hyvää muotoa parantaa ulkopuolella oleva viides kulma. Sen lisäksi että tolppanuoto parantaa Cw arvoa, suuntaa se ilmanvirtauksen puhtaana  yhdistelmän alipaineiseen kuormatilaan .

Viides kulma yhdessä liukuestepintojen kanssa suuntaavat puhdasta ilmaa kuormatilan "akanvirtaan".

Aerodynaamisiin vastusvoimiin vaikurtaa otsapinta, muoto ja virtausnopeus.

XXL tolpan uusi nerokas kokonais muoto kääntää kaikilla ajonopeuksilla puhtaan ilman virtauksia auton kuormatilaan päin.Kun näitä "sivuspoilereita" on pankkomäärästä riippuen 12-24 kpl on muutos ajomiehen tulojen, ja turvallisuudenkin kannalta erittäin merkittävä. Puhtaan ilman ja oikeaoppisen virtauksen osuus lisääntyy ja hytin, etuseinän ja tolppien aiheuttama lian imurointi yhdistelmän sisään ja rungon päälle rauhoittuu järkevöitetyn XXL-muotokielensä ansiosta.

Vaikuttaa myös kuormattuna ajossa.

Muovi on myrkkyä metsäteollisuudessa.


XXL tolpan uusi nerokas muoto toimii ilmanvastusta vähentävästi tietenkin myös kuormattuna ajossa. Yli 30% pienemmät tolppien otsapinnat ja edullinen aeromuoto vähentävät lumen-ja hiekkapölyn nousemista ei toivotuksi loiskuormaksi yhdistelmän kuormaan, ja rakenteisiin. - Tarkkaan optimoitu kuormatilan muotoiluminimoi polttoaineen kulutusta, sekä kuormattuna-, että tyhjänäkin  ajossa.

Virtauksen käyttäytyminen helppo todentaa.

Ilmavastuskertoimet.1______________41917989_1_largeTerminatortolppatyyliä ??!!??

XXL tolpan virtauksen käyttäytyminen ja suuntautuminen kuormatillaa puhdistavasti on helppo todentaa vaikkapa painepesurin suihkulla. Virtauskäyttäytyminen nähdään kun suunnataan painepesurin vesisumusuihku tolppaan ajosuunnasta. samaten voidaan kokeilla vertailuna muita pihassa olevia muita tolppamalleja. -Tämä helppo ja nopea koe pesun yhteydessä osoittaa ilmavirtauksen suuntauksen toimintamallin  ja sen merkitys näkyy ja tuntuu pienempänä lika-ja lumikuormana, sekä suurempana pottina ajomiesten lompsassa. XXhj.25.6.2025

07.02.2026KATSO TÄSTÄ! Kuljetus, maarakennus ja metsäalan asiaa helmikuun ensimmäisen viikon pakkasista
26.01.2026Tutustu tähän: "Terminator XXL- tekniikasta kattava, sekä selventävä kooste".
16.01.2026LUE TÄSTÄ! Uusi jättikokoinen Metsäalan Ammattilehti on ilmestynyt
27.09.2025??UUTISET--UUTISET??
12.02.2026 11.00Metsäkoneenkuljettajakoulutuksen työelämässä oppimisen suomalainen korvausmalli pilo-tointiin
12.02.2026 9.00Hiab vahvistaa strategista kasvuaan Yhdysvaltain länsi- ja koillisosissa: Custom Truck One Source uudeksi jälleenmyyjäksi
12.02.2026 7.00Nokian Renkaat Oyj Tilinpäätöstiedote 2025: kannattavuus koheni loppuvuonna
12.02.2026 3.00Uusiutuvan energian päivä 2026: suurten odotusten jälkeen kohti realismia, joustoja ja järjestelmäajattelua
12.02.2026 0.07Sahateollisuuden tuotanto kasvoi - kannattavuus pysyi paineessa
11.02.2026 20.00RS4-etäasejärjestelmiä yli 300 Patria 6x6 -ajoneuvoon Ruotsiin ja Saksaan

Siirry arkistoon »