Miksi pankkometallimme on nyt teräs ???

31.01.2025 9.00


Aloitin pankkovalmistukseni vuonna 1976, ja pankkojen ja apurunkovarusteittenkin materiaalina oli yksiselitteisesti alumiini. Alumiini oli tuolloin kilpailukykyinen aikansa perusterästen kanssa, ja alumiinin profilointitekniikka aikansa uutta ja eimerkillisen toimivaakin  tekniikkaa.



Puhdasta alumiiniaikaa kesti runsaat viisi vuotta, jonka jälkeen markkinoita alkoi vallata eneneevässä määrin lujitetut teräkset ja muovit. Nämä materiaalit kehittyivät nopeasti ohi alumiinin ominaisuuksien, ja tulivat hinnoiltaan-, ja painoltaankin kilpailukykyiseksi , jopa ohi alumiinin jo 80- luvulla.

Tehdaspuu AB - Äkta kastanj

Minun yksisilmäisen alumiiniuskoni mursi Tehdaspuun Hannu Huotari taivuttelemalla pankkovalikoimaani laukaistavat pankot ja niitten edelleen kehitysksen. Tämä toikin uutta ymmärrystä metalleihin, ja 90-luvulla kehittynyt uusi piirustustekniikka, ja terästen  muokkauksen osaaminen  ajoi alumiinissten profiilimallistojen ohi vauhdilla. 



Puutavaravarusteittemme kaiken kattava kehitys nykytekniikan osaamistasolle alkoi vuosutuhannen vaihteessa, ja 2000-luvun ensimmäisestä vuosikymmenestä tuli totaalinen käännekohtamme sekä tuotevalikoiman, että myöskin muotoilunkin osalla. - Tätä tuki, ja tukee edelleenkin Suomen maailman luokan ehdoton ykkösosaaminen ultralujien erikoisterästen kaikissa laatuluokissa.



Uuden vuosituhannen testeissä menimme läpi kaikki järkevästi mahdolliset puutavaravarusteitten metalliset materiaalit alumiinista titaaniin, ja teräksistä rostereihin, sekä tietenkin myös muovisten pinnoitteitten ja teipitysten korvaamisen metsäteollisuuden prosesseille vaarallisista kulumis-, ja vaurioitumis paikoista.



Minulle alunperin niin käänteentekevä, ja rakaskin alumiini ei valitettavasti tuonut sille toivomaani tuottavuus-, ja turvallisuustasoa, huolimatta aikanaan keksimästäni turbulenssista saadusta ilmanvastus edusta. Alumiinin edullinen profiilinen tuotantomenetelmä söi alumiinin keveysedun , ja sen pehmeys vaaduttavien liukuestepintojen keston, ja toimivuuden - turvallisuus, ja tuottavuus pakotti meidät turvautumaan uusiin kehittyviin teräksiin, sekä niitten uuden tekniikan pinnoite-, ja tuotantomenetelmiin.XXhj.31.1.2025

Pankkomyynti ja toimitukset 24/7:
    Heikki Jokela      050 4129 024
     Markku Hirvi      0400 148 584
     Esko Leppänen   040 515 3716
15.02.2025KATSO TÄSTÄ 14.2. LÄHETYS! Laajasti mielenkiintoista kuljetus, maarakennus ja metsäalan asiaa
01.01.20252025 - Puukäärmeen vuosi .
01.01.2025??UUTISET--UUTISET??
16.02.2025 12.00Mutta mikä sitten on kuormaimellisen seitenkutosen optimaalinen kantavuus ????
16.02.2025 11.00Onko kuormakoko tuottavuutta , ja saadaanko ilmavastuksenkin minimoinnista tarpeellisia lisäeuroja????
16.02.2025 9.00UPM:n virtavesiohjelma tuottaa tulosta - uhanalainen taimen palasi kutemaan Arvajankoskelle
16.02.2025 7.00Mikä on viimeisin pankkovalmistajasi oma tekemänsä keksintö???
16.02.2025 3.00Metsän monimuotoisuutta voidaan lisätä puunkorjuun ja metsänhoidon yhteydessä - näin Finsilva onnistui 2024
16.02.2025 0.07Onko mahdollista tehdä raakapuuyhdistelmiä tuottavia keksintöjä ilman taksojen tippumista???
15.02.2025 18.00Kourallinen kuitua painaa 300 kg-1600kg. - Kuormatilan koko määräytyy kevyimmän lajikkeen mukaisesti

Siirry arkistoon »