Onko pankoistasi koskaan lähtenyt irti muoviteippejä, tai muovimaalia???

26.09.2025 3.00

Kaikkien pankoista, ja kourista on irronnut pinnoitetta raakapuunajossa varusteitten käyttöaikana. Muovia irtoaa koko raakapuun käsittelymatkalta, kannolta tehtaalle. - Kuumasinkityissä pankoissa ei ole muovia, joka irtoaisi !!!!



Muovin irtoaminen on miljoonavahinkoja aiheuttava kallis , ja mainettakin syövä "tauti", jolle ei ole saatu sitä poistavaa määritelmää. - Ainut muovittomuutta selkeästi ohjeistava ele on kieltotaulu, ja se, että muovin heittely tehdasalueille on ehdottomasti kiellettyä.

Muovia kulkeutuu sahojenkin kautta sellunkeittoon, ei yksin kuljetusketjusta.

Kaikki tietää sen, että muovia ei tehtaillemme saa kuljettaa, mutta sitä kulmeutuu sinne kielloista huolimatta liki kaikkien laitteitten mukana , tai ansiosta , kaatokoneesta ajokoneeseen, lastauskourista purkukouriin, ja autoista juniin = siis koko muoviselta matkaltaan.

 


Olemme olleet muovittomien kuljetusten kehitysryhmässä 2000-luvun alkuvuosista lähtien , ja olemme yhdessä suomalaisten metallin, ja metallipinnoitusten ammattilaisten kanssa onnistuneet kehittämään niin mahtavat muovittomat terästen pinnoitteet , että niitten käyttö on hyväksytty täysimääräisestä kahdessa Suomea merkittävästi isommassa teollisuusmaassa.- Nämä maat ovat teollisuusmaa Saksa, ja Metsäteollisuusmaa Kanada, jotka ajoivat meidän ohitsemme "umpihangesta" , meidän kehittämillämme osaamisilla.



Onneksemme meille jäi vielä tärkein = ultralujat sinkityskelpoiset erikoisteräkset valmistuksineen Raaheen = ainakin toistaiseksi.XXhj.26.9.2025

03.03.2026Tutustu tähän: "Terminator XXL- tekniikasta kattava, sekä selventävä kooste".
01.03.2026UUTISET--UUTISET
28.02.2026Hyviä uutisia ...
16.01.2026LUE TÄSTÄ! Uusi jättikokoinen Metsäalan Ammattilehti on ilmestynyt
06.03.2026 18.00Metsäteollisuus ry: Metsäteollisuuden viennin arvo kasvoi 2025 - tuotannon kehitys vaihtelevaa
06.03.2026 17.00Sunnuntai aamusta maanantai-iltaan tärkeitä attikkeleita raakapuu yhdistelmän tuottavuudesta, ja turvallisuudesta. _Tutustu??!!??
06.03.2026 15.00Tamtron Group Oyj:n tilinpäätöstiedote 1.1.-31.12.2025: Liikevaihto uuteen ennätykseen vuonna 2025, toinen vuosipuolisko historian vahvin
06.03.2026 13.00Hallitus esittää lakimuutoksia kuljetusalan toimintaedellytysten parantamiseksi
06.03.2026 11.00Tulevan sunnuntain-, ja maanantain artikkelipakettimme kalustohankinnan avuksi.
06.03.2026 9.00Myrskyvaroitus hyötyautokaupalle - Foton jalkautuu Euroopan markkinoille

Siirry arkistoon »