Metso toimittaa sakeuttimia ja suodattimia kaivoksen vedenpuhdistusprojektiin Perussa

05.07.2024 11.00


pataaa.jpg

Metso on saanut tilauksen useiden sakeuttimien ja vesisuodattimien toimittamisesta Perussa sijaitsevaan kaivosveden käsittelyprojektiin.

Tilauksen arvo on noin 15 miljoonaa euroa, ja se on kirjattu Mineraalit-segmentin vuoden 2024 toisen vuosineljänneksen saatuihin tilauksiin.

Metson toimituslaajuuteen kuuluu useita High Rate -sakeuttimia tiheän sakan käsittelyyn sekä automaattisia, itsepuhdistuvia EBS-sarjan nestesuodattimia hienojakoiseen suodatukseen. Korkean korroosiokestävyyden sakeuttimet, jotka kuuluvat Metson Planet Positive -tarjontaan, sisältävät edistyksellisen ReactorwellTM-syöttöjärjestelmän ja ovat nopeat asentaa.

"Olemme iloisia voidessamme jatkaa yhteistyötä tärkeän perulaisen kaivosalan asiakkaamme kanssa ja auttaa heitä kaivosveden käsittelyssä Planet Positive -ratkaisuillamme. Sakeuttimilla on tärkeä rooli luotettavan toiminnan varmistamisessa ja asiakkaan projektikriteerien täyttämisessä, joita ovat korkea suorituskyky, nopea asennus ja vähäinen huoltotarve", kertoo Metson sakeutus- ja selkeytystuoteryhmän johtaja Brian Berger.

12.04.2025KATSO TÄSTÄ OSA 2/2 - Erikoislähetys Bauma-messuilta Münchenistä - maailman suurimmasta konealan tapahtumasta
10.04.2025KATSO TÄSTÄ OSA 1/2 - Erikoislähetys Bauma-messuilta Münchenistä - maailman suurimmasta konealan tapahtumasta
04.04.2025KATSO TÄSTÄ JUHLALÄHETYS! Jo viisi vuotta kuljetus, maarakennus ja metsäalan uutisia
09.03.2025Kivirock maarakennus- ja kaivosalan ammattilehti on ilmestynyt
01.01.20252025 - Puukäärmeen vuosi .
01.01.2025??UUTISET--UUTISET??
18.04.2025 7.00"Pyrypeltihousut" ja "pyrypeltiautot".
18.04.2025 3.00Henkilö-, ja pakettiautoista poistettiin roiskeläpät turhina ja vaarallisiana, mutta kuorma-autoissa niitä on alettu lisäämään - mutta miksi???
18.04.2025 0.07Puutavarayhdistelmän "pyrypelti" on osoitus tasostamme.
17.04.2025 18.00Suomalaisen puutavarayhdistelmän kalliit "turhakkeet":- 2. "Umpiperä".

Siirry arkistoon »