Scania Top Team kilpailu alkaa - Suomesta kisaamaan lähtee 34 joukkuetta

02.02.2025 0.07

image-20250109-103547-e4d19e47.jpeg

Vauhtiveikot joukkueessa kilpailevat työnjohtaja Saku Ekola joka toimii myös joukkueensa joukkueenjohtajana, varaosavastaava Mikko Savikko ja mekaanikot Juho Tepponen, Alex Kankaristo sekä Aleksi Suominen.

Top Team on kansainvälinen kilpailu, jossa eri maiden parhaat Scanian huoltotiimit kilpailevat maailmanmestaruudesta. Jokainen Scania-mekaanikko palvelee vankalla ammattitaidolla ja Scania kouluttaa mekaanikkojaan jatkuvasti, jotta nopeasti kehittyvällä alalla pysytään aallon harjalla. Suomessa Scanian huoltokoulu sijaitsee moderneissa ja uusissa tiloissa Vantaalla, jossa mekaanikkoja koulutetaan säännöllisesti.

Top Team kilpailu aloitetaan kansallisilla teoriakierroksilla jotka sijoittuvat alkuvuoteen 2025. Teoriakierrosten pohjalta parhaat joukkueet pääsevät kilpailemaan Suomen finaalissa ja finaalin voittanut joukkue pääsee jatkamaan kisaa oman alueensa finaaliin. Yhdelle joukkueelle on siis varmasti luvassa uskomaton kokemus syksyllä 2025 Euroopan finaalissa, jossa Euroopan parhaat huoltojoukkueet ottavat mittaa toisistaan. Jokaiselta alueelta kaksi parasta joukkuetta pääsevät kilpailemaan Top Teamin finaaliin Södertäljeen ja yksi joukkue kruunataan lopulta maailman parhaaksi huoltotiimiksi ja he kuittaavat itselleen 50 000€:n palkinnon.

Suomesta kisaamaan lähtee 34 joukkuetta

Tällä kertaa finaalipaikkaa Suomesta lähtee tavoittelemaan 34 joukkuetta ja yhteensä 163 osallistujaa 20:ltä paikkakunnalta. Top Team joukkueet koostuvat Scania-keskusten henkilökunnasta ja joukkueissa on 3-5 osallistujaa.

Kävimme jututtamassa Turun Scania-keskuksen Vauhtiveikot -joukkuetta, miten kilpailuun valmistautuminen etenee ja mikä sai lähtemään mukaan.

Vauhtiveikot joukkueessa kilpailevat työnjohtaja Saku Ekola joka toimii myös joukkueensa joukkueenjohtajana, varaosavastaava Mikko Savikko ja mekaanikot Juho Tepponen, Alex Kankaristo sekä Aleksi Suominen.

Erityisesti oman ammattitaidon kehittäminen motivoi lähtemään mukaan Top Team kilpailuun.

"Kisasta tulee hyötymään myös henkilökohtaisesti, kun pääsee kehittämään omaa ammattitaitoaan ja oppimaan uutta, tietysti se hyödyttää myös asiakkaitamme", kertoo kilpailun ensikertalainen Saku Ekola.

Vauhtiveikot joukkue haluaa osoittaa Turusta löytyvän Suomen paras Scania-keskus. Joukkueessa on monipuolista osaamista ja sen joukkuekaverukset nostavat tiiminsä vahvuudeksi. Turun Scania-keskus palvelee paljon myös erillismoottoreiden asiakkaita ja työtehtävät vievät ajoittain esimerkiksi Turun saaristoon. Tiimin jäsenillä on jokaisella omia vahvuusalueitaan eri osa-alueilta. Osaamista löytyy varaosien puolelta ja esimeriksi sähköpuolen asennuksista. Päivystyskokemus on kehittänyt ongelmanratkaisukykyä myös haastavimmissa tilanteissa, joissa täytyy toimia nopeasti.

Varsinaista taktiikkaa ei kilpailuun ole vielä kehitetty tai aloitettu valmistautumista. Tiimi luottaa omaan ammattitaitoonsa ja lähtee kisaan täysillä mukaan.

"Tulevat teoriakierrokset osoittavat kilpailun luonteen ja päästään hyödyntämään jokaisen osaamista" Ekola toteaa.

Jutun teon lomassa töiden vastaanotosta huikataan Vauhtiveikoilla olevan kasassa ’’aika kova tiimi’’.

Seuraa Top Team joukkueiden matkaa Scanian somekanavista @scaniasuomi ja kannusta oman Scania-keskuksesi joukkue finaaliin.

14.06.2025KATSO TÄSTÄ 13.6. LÄHETYS! Mielenkiintoinen kattaus maarakennus, kuljetus ja metsäalan hyviä uutisia
15.05.2025LUE TÄSTÄ! Kevään suuri Metsäalan Ammattilehti on ilmestynyt
19.04.2025 20.00??UUTISET--UUTISET??
19.06.2025 0.07Metsäteollisuuden muovittomuusvaade yhdessä luontodirektiivien kanssa asettavat rajat lopulta nollaan nykymuotoisen muovin käytössä .
18.06.2025 18.00Onko auton pankkojen siirtely turhaa työtä, ja siis turhaa ajan hukkaa????
18.06.2025 17.00.TerminatorTekniikkaa: -"Paukku ja Pupu"-.
18.06.2025 16.002000-luvun metallien, ja niitten pinnoitteitten testit toivat vastauksen.
18.06.2025 15.00Junavaunupankoissa pankkojen siirtely todettiin hankalaksi, ja turhaksi.
18.06.2025 14.00Metalliset pinnoitteet opeteltiin TimberMaxx pankkomalleilla jo 2000.luvun alkuvuosina.
18.06.2025 13.00Miksi autoissa pankkoja siirrellään "alvariinsa", ja junavaunuissa ne ovat aina oikeilla paikoillaan???

Siirry arkistoon »