MUOVI ON MYRKKYÄ PAPERITEOLLISUUDESSA !!??!!

01.09.2025 7.00

Muovi on kallis tuote sellunkeitolle.

Teippaukset pankoissa yritetään pitää edelleenkin "välttämättömänä pahana" , millä häiritään vain Metsäteollisuuden tuotantoprosesseja, niin sellunkeitossa, kuin paperiteollisuudessakin.

Kolmiakselisen auton keveys oli nykyajattelullakin haastavalla tasolla.

Teipit tulivat pankkoihimme mainostarkoituksessa 1976, - aikana, kun muovin aiheuttamat tuhot eivät olleet vielä ajankohtaisia, eikä tiedostettuja. -Tuona aikana maalitkin olivat täydin muovittomia lyijymaaleja. kunnes ne julistettiin myrkkymaaleiksi, ja kiellettiin.

Muovia kulkeutuu sahojenkin kautta sellunkeittoon, ei yksin kuljetusketjusta.

Tilaan tuli "uuden tekniikan" muovimaalit, joitten markkinoinnista kiellettiin muovimaalin nimityksen käyttö, ja alettiin puhua jauhemaaleista, ja/tai pulverimaaleista, mutta jauheet, ja pulverit ovat edelleenkin myrkkymaaliakin pahempaa = selluvaarallista muovia.

Nuo irtoilevat muoviteipit ja muovimaalit kulkeutuvat kohti sellukattilaa kuormissa, ja puitten mukana.

Muovimaalilla tehtyä pinnotetta paljon vaarallisempaa on niitten päälle liimaillut täysin turhat mainosteippaukset, joitten käytöllä ei ole löytynyt mitään puunajoa edistävää hyötynäkököhtaa - päin vastoin vain pelkkiä haittoja, ja myöskin vain tosi kalliita materiaalien tuhoutumisia.
15.05.2026KATSO TÄSTÄ 15.5 LÄHETYS! Ajankohtaista kuljetus, maarakennus ja metsäalan asiaa & laaja kooste Karvian Energiapäivästä
08.05.2026KATSO TÄSTÄ! Tuplamessu-lähetyksessä raportit IFAT 2026 näyttelystä ja Oulun Oikeilta konepäiviltä
07.05.2026 9.00Jaakko Jokela nimitetty Ammattilehden markkinointipäälliköksi - uusi mediatoimisto Vaasaan
02.05.2026Ammattilehden Hyviä uutisia!
15.04.2026UUTISET--UUTISET
15.05.2026 20.00Puutavarapankkojen vertailusimuloinnissa osoitettiin selkeät kulutus- ja tehoerot.
15.05.2026 19.00Terminatoreitten ja TimberMaxxien jäljitelmäpankot.
15.05.2026 18.00"Paluu tulevaisuuteen." : - Reikäpankko tuli, ja meni Kanadaan.
15.05.2026 17.00Aerodynamiikan kehitystyö mahdollistaa mittaviin säästöihin polttoainekustannuksissa ja vähentää julmasti puutavara yhdistelmän päästöjä.
15.05.2026 15.00Ovatko Terminator ja TimberMaxx edelleenkin pohjoismaisen raakapuun ajon ykköspankot tuottavuudessa, ja turvallisuudessa myös 2030 luvulla ???.

Siirry arkistoon »