Sudenkuoppa 2b.

29.04.2026 20.00

Sudenkuoppa 2b. 
= yhdistelmän kuormaus.



Edullisella yhdistemän kuormauksella on mahdollista tehostaa kahta ääritärkeää raakapuukuorman ominaisuutta = tuottavuutta, ja turvallisuutta.

Yhdistelmän tuottavuutta ja turvallisuutta kasvatetaan oikeaoppisella ja optimaalisella kuormauksella + kaiken lisäksi pääosaltaan yhdessä, - vain nippusidonnan turvalliseksi tekevä oikeaoppinen ylämuoto kasvattaa vain turvallisia nippusidonnan pitovoimia.

Tuottavuus ja turvallisuus kehitystarpeessa.

Tuottavuutta haetaan nykypäivän raakapuun maantiekuljetusten Suomessa päosin Nostutimestarikilpailujen tuomasta nopeudesta, ja unohdetaan tärkeää osaa kokonaisuutta, mitä Jouni Porokan aikoinaan puutavaran kuormauksen kisailuun tuoma Taitomestarikilpailu toi.

Raakapuun ajolla haetaan kuitenkin kokonaisvaltaista tuottavuutta, mikä on kaikkien kuormauksessa saatujen-, ja ajon aikana säästettyjen eurojen  "maalissa tehtaalla" mitattujen tulojen yhteis summa.

Taitavalla kuormauksella on "ulosmitattavissa" kuormasta vielä merkittävä määrä aina kaivattavia euroja. Niitä löytyy mippuväleistä loiskuorman, ja ilmavastusten minimoinnin seurauksena.

Taitava kuormaus mahdollistaa myös "pomminvarman" kuorman kuljettamisen kaikissa liikenne olosuhteissa. Kuormauksella on tehtävissä nippusidonnan lainmukaiseksi tekevät tärkeät ominaisuudet niin kuorman erillisten puitten-, kuin nippumuotojen- , sekä myös koko yhdistelmän kuormankin osalta.

 
===========================

Sudenkuoppa 3b. 
= Yhdistelmän kuormavalvonta

16.05.2026 9.00Jaakko Jokela nimitetty Ammattilehden markkinointipäälliköksi - uusi mediatoimisto Vaasaan
15.05.2026KATSO TÄSTÄ 15.5 LÄHETYS! Ajankohtaista kuljetus, maarakennus ja metsäalan asiaa & laaja kooste Karvian Energiapäivästä
08.05.2026KATSO TÄSTÄ! Tuplamessu-lähetyksessä raportit IFAT 2026 näyttelystä ja Oulun Oikeilta konepäiviltä
02.05.2026Ammattilehden Hyviä uutisia!
15.04.2026UUTISET--UUTISET
17.05.2026 18.00Onko mitenkään mahdollista kehitttää kuormatilaltaan täysin muoviton raakapuun maantiekujetus yhdistelmä???
17.05.2026 17.00Mikä on pankkovalmistajasi oma kehittämänsä/ tekemänsä keksintö???
17.05.2026 15.00Onko seuraava nosturini Zeta???
17.05.2026 13.00Kuormansidonta .
17.05.2026 11.00Artikkelimme 26.09.2020 : - Kuormansidonta puhuttaa ja sen ohjeistusta ollaan laatimassa. Ryhmän ajatukset alkoivat näkyä lehdistössä jo syksyn 2017 aikana. - Uusi sidontalaki tuli voimaan 2021 .

Siirry arkistoon »