Nippusiteen yliheitto käsipelein on ammattimiehen tapaturmavaarallisin "taitolaji"..
08.01.2026 12.00

Nippusiteen kuorman yliheittoa käsipelein harrastetaan edelleenkin , mutta onneksi enään rajoitetussa-, ja nopeastikkin vähenevin määrin .
Tuo vaanhan tekniikan liinalla sidontamenetelmä onkäytössä nyt jo kolmen kautta järjetön:
1. Siteitten yliheiton aiheuttamat tapaturmat ovat edelleenkin yleisimmät raakapuun ajon aiheuttamat vaikeatasoiset tapaturmat. 2. Liinasidonta on ehdottomasti liikennevaarallisin sidontamuoto siteitten itse pintapidon, ja kiristyksen vajavaisuuden (laittomuuden) vuoksi. 3 Sidontaliinat ovat muovia , mikä on ehdottomasti kielletty raaka-aine luonnossa. ja metsäteollisuuden prosesseissa.

Sidontaliinojen käyttöä puoltaa vain liinojen halpuus auton, ja perävaunun hankintatilanteessa. - Tuolloin aina unohdetaan liinojen käytön hankaluus, ja vaarallisuudet ajotilanteissa. XXhj8.1.2026

Heikki Jokela 050 4129 024 heikki.jokela@ammattilehti.fi
Pankkomyynti ja toimitukset 24/7: Heikki Jokela 050 4129 024 Markku Hirvi 0400 148 584 Esko Leppänen 040 515 3716
|