Maailmantalouden epävarmuudet heijastuvat metsäteollisuuden näkymiin

02.09.2025 15.00


listaametsa.jpg

Maailmankaupan lisääntyneet jännitteet ja geopoliittinen epävarmuus vaikuttavat voimakkaasti metsäteollisuustuotteiden markkinoihin ja kysyntään. Tulli-ilmoitusten aiheuttaman turbulenssin myötä kuluttajien käyttäytyminen on edelleen varovaista ja maailmantalouden kasvunäkymät ovat heikentyneet, joka näkyy suoraan metsäteollisuuden kysynnässä.

Tullien aiheuttamat epäsuorat vaikutukset alkavat näkyä metsäteollisuudessa. Markkinahavusellun hinta on laskenut alkuvuonna ja lisäksi hintaero lehtiselluun on kasvanut. Myös kartongin ja paperin vientihinnoissa on ollut laskua vuoden ensimmäisellä puolikkaalla. Suhdannetilanne on haastava ja suhdannenäkymät ovat vaimeita.

Tuotantomäärät edelleen hyvällä tasolla

Metsäteollisuuden tuotantomääriin vallitseva epävarmuus ei kuitenkaan vielä vaikuttanut vuoden toisella neljänneksellä. Paperia tuotettiin Suomessa vuoden toisella neljänneksellä 0,7 miljoonaa tonnia. Tuotantomäärä laski 3,1 prosenttia verrattuna vuoden 2024 vastaavaan ajanjaksoon. Kartongin tuotantomäärät laskivat vastaavasti 3,0 prosenttia vuodentakaiseen verrattuna. Kartonkia tuotettiin yhteensä 0,9 miljoonaa tonnia. Sellua tuotettiin 14,0 prosenttia enemmän kuin vuosi sitten vastaavalla neljänneksellä, yhteensä 1,8 miljoonaa tonnia.

 Sahatavaran tuotantomäärät Suomessa kasvoivat selvästi edellisvuoteen verrattuna. Sahatavaraa tuotettiin 3,2 miljoonaa kuutiometriä, mikä on 9,9 prosenttia enemmän edellisvuoden vastaavaan ajanjaksoon nähden. Tuotantomääriä tarkastellessa on kuitenkin syytä huomioida, että vertailuvuoden tuotantomääriin vaikuttivat poliittiset lakot ja laajat kunnossapito- ja korjaustoimet yksittäisillä tuotantolaitoksilla.

Vaneria tuotettiin vuoden 2025 ensimmäisellä vuosipuoliskolla 15,0 prosenttia viime vuoden vastaavaa ajanjaksoa vähemmän, yhteensä 0,4 miljoonaa kuutiometriä. Vanerin tuotantomäärään vaikuttivat työehtosopimusneuvotteluihin liittyvät lakot.

Metsäteollisuuden vientimäärät pysyivät ennallaan

Tullin tuoreiden ulkomaankauppatilastojen mukaan metsäteollisuustuotteiden viennin arvo oli vuoden toisella neljänneksellä 3,2 miljardia euroa. Massa- ja paperiteollisuuden vienti oli arvoltaan 2,3 miljardia euroa ja puutuoteteollisuuden mukaan lukien huonekalut 0,9 miljardia euroa. Ensimmäisellä vuosi puoliskolla metsäteollisuuden viennin arvo oli yhteensä 6,7 miljardia euroa, joka oli 18,5 prosenttia Suomen kokonaisviennistä. 

– Maailmantalouden epävarmuudet heijastuvat myös metsäteollisuuden toimintaympäristöön. Toimiala on erittäin sopeutumiskykyinen, mutta Suomesta käsin emme voi vaikuttaa kansainvälisen talouden suhdanteisiin. Siksi meidän on huolehdittava, että säilymme kilpailukykyisenä ja houkuttelevana investointiympäristönä, Metsäteollisuus ry:n pääekonomisti, johtaja Maarit Lindström toteaa.

09.01.2026KATSO TÄSTÄ 9.1. LÄHETYS! Tammikuu on saatu käyntiin ja uutisissa vauhti kiihtyy - kuljetus, maarakennus ja metsäalan mielenkiintoista asiaa
30.12.2025Tutustu tähän: "Terminator XXL- tekniikasta kattava, sekä selventävä kooste".
27.09.2025??UUTISET--UUTISET??
15.01.2026 3.00Miksi Terminatorien ja TimberMaxxien tolppien päät on tälläisei???
15.01.2026 0.07Puutavara-autovalmistajat asettavat apurunkorakenteitten lujuus- ja jäykkyysvaatimukset.cc.
14.01.2026 20.00Mutta mistä tuli pankkorungon korkeusvaatimus = purkuväli ???
14.01.2026 19.00Leveä pankkorunko on myös liikenneturvallisuutta.
14.01.2026 18.00Lika paljastaa virheet - ja lumi on edullinen "opaskoira"!!!
14.01.2026 17.00Olemme edelläkävijöitä myös turvallisuudessa.
14.01.2026 15.00Terminator kiinnikesarjat ovat tehdyt pohjolan olosuhteisiin.

Siirry arkistoon »