Koiviston Autolle noin 300 miljoonan euron rahoituspaketti sähköbussikaluston investointeihin

25.02.2026 11.00

Bussi.jpg

CapMan Infran omistama Koiviston Auto Group on sopinut noin 300 miljoonan euron rahoituspaketista, jolla yhtiö uudelleenrahoittaa nykyisiä lainojaan ja hakee lisärahoitusta kasvua varten. Tavoitteena on vauhdittaa erityisesti investointeja sähköbussikalustoon.

CapMan Infran maanantaina 23. helmikuuta julkaistun tiedotteen mukaan rahoitusjärjestely on Koiviston Autolle merkittävä askel yhtiön kasvustrategian toteuttamisessa. Rahoittajaryhmään kuuluvat Nord/LB, ABN AMRO, Edmond de Rothschild, LBP AM ja Siemens.

Koiviston Auto on Suomen suurin linja-autoyritys, ja yhtiö on ollut CapMan Nordic Infrastructure I -rahaston omistuksessa joulukuusta 2021 lähtien. CapManin mukaan rahoituspaketti vahvistaa konsernin rahoituspohjaa ja tuo liikkumavaraa investointeihin kestävän joukkoliikenteen markkinassa.

Yhtiö on panostanut viime vuosina voimakkaasti kaluston sähköistämiseen. Tiedotteen mukaan Koiviston Autolla on tällä hetkellä käytössään noin 300 sähköbussia, ja vuoden 2026 aikana liikenteeseen on tulossa yli 50 uutta sähköbussia.

Koiviston Auto Groupin toimitusjohtaja Henrik Mikkola kuvaa uudelleenrahoitusta yhtiölle tärkeäksi virstanpylvääksi. Hänen mukaansa laaja rahoittajajoukko kertoo luottamuksesta yhtiön liiketoiminnan vakauteen ja pitkän aikavälin strategiaan. Mikkolan mukaan järjestely mahdollistaa sähköiseen liikkumiseen tehtävien investointien jatkamisen sekä joukkoliikennepalveluiden kehittämisen eri puolilla Suomea.

CapMan Infran Managing Partner Ville Poukka puolestaan korostaa Koiviston Auton roolia suomalaisen joukkoliikenteen vihreässä siirtymässä. Poukan mukaan uusi rahoitus vahvistaa yhtiön taloudellista perustaa ja tukee sähköbussi-investointien jatkamista laajassa mittakaavassa.

07.03.2026KATSO TÄSTÄ! Maaliskuun ensimmäisen viikon kuljetus, maarakennus ja metsäalan asiaa
03.03.2026Tutustu tähän: "Terminator XXL- tekniikasta kattava, sekä selventävä kooste".
01.03.2026UUTISET--UUTISET
16.01.2026LUE TÄSTÄ! Uusi jättikokoinen Metsäalan Ammattilehti on ilmestynyt
09.03.2026 3.00Mikä on ultralujien terästen etu verrattuna alumiiniin.raakapuun korjuu-, ja kulsetusketjuissa???
09.03.2026 0.07Puutavaraydistelmän etuseinä on hyvin toimivana vaikeusasteluokassa erittäin vaikea.
08.03.2026 21.00Kuormaimen kiinnitys.
08.03.2026 20.00Kuormaintyypit+ Hyttti/nokkasatula
08.03.2026 19.00Vetoautojen alselityypit.
08.03.2026 18.00Yhdistelmät alle 22m yhdistelmät tuovat monia etuja käyttäjilleem, sekä ympäristölle.

Siirry arkistoon »