Päivitä harvesteri entistä tehokkaammaksi

27.02.2026 15.00

moipu2.jpg

Moisio Forest Oy on viitasaarelainen perheyritys, joka suunnittelee ja valmistaa huippulaadukkaita metsäkoneiden lisälaitteita MOIPU -tuotemerkillä. Tuotevalikoima koostuu energiapuukourista, kaatokourista, joukkokäsittelylaitteista, syöttörullista, lajittelupankoista ja pikakiinnikkeistä.

(kuva yllä: Moipu 300 F1 syöttävässä energiapuukourassa yhdistyy normaalin harvesterikouran tehokkuus ja giljotiinikouran huolettomuus. Nopea katkaisu yhdistettynä hyvään syöttönopeuteen varmistavat korkean tuottavuuden. Saksikatkaisu takaa sen, että työ ei jatkuvasti keskeydy ketjun tai laipanvaihdon takia. Moipu 300 F1 kouran voi asentaa lähes mihin tahansa harvesteriin, kaivuriin tai ajokoneeseen. Kourassa on vakiovarusteena puun pituus- ja paksuusmittaus, joten se soveltuu erinomaisesti ainespuun korjuuseen.)

Joulukuun alussa Moisio Forestin tuotannossa oli hyvä tahti päällä.

- Kouria valmistuu tasaiseen tahtiin pääasiassa vientimarkkinoille mutta toki myös kotimaahan niitä menee jonkin verran. Täällä metsäenergiapuolella on haasteelliset ajat, joten investointeja tehdään harkitusti, mikä näkyy siinä, että pienempien sähköttömien energiakourien markkina on melko vaisu mutta isompaa syöttävää MOIPU 300 F1 -mallia menee aina silloin tällöin karsitun rangan ja kuitupuun tekoon. Syöttörullissa kotimaan markkina vetää mukavasti ja uusi Moipu eXtreme -malli on vakuuttanut käyttäjät ominaisuuksillaan. Myös Sorter -lajittelupankkoja toimitetaan tasaisesti samoin kuin AC700 joukkokäsittelylaitteita, mitkä -voidaan jälkiasentaa eri harvesteripäämalleihin, jolloin niitä pystytään tekemään energiapuuta tehokkaasti, kertoo Moisio Forest Oy:n Petrus Moisio ja jatkaa:

- Viime vuosi 2024 oli meille ennätyksellinen ja vaikka nyt on markkina hieman rauhoittunut, niin tästä vuodesta tulee silti meille kaikkien aikojen toiseksi paras. Myös tulevaisuuteen katsomme positiivisesti, sillä puuta tullaan jatkossakin korjaamaan suuria määriä.

moipu1.jpg

(kuva: Petrus (oik.) ja Taneli Moisio esittelevät Moisio Forestin tuotannosta valmistuvia MOIPU -kouria, mitkä on tehnyt erityisesti energiapuun korjuuseen mutta suuremmilla malleilla onnistuu myös teollisuuspuun teko tehokkaasti.)

Vahvaa tekemistä vientimarkkinoilla

Vientimarkkinoilla Moisio Forest on tehnyt pitkäjänteistä koko tuotevalikoimallaan.

- Kourissa Ruotsi on meille tällä hetkellä vahvin markkina ja sinne menee kaikkia malleja hyvää tahtia. Skandinavian aluepäällikkömme Micael Granlund on tehnyt hyvää työtä ja meillä on länsinaapurissa todella hyvät jälleenmyyjät, joiden lisäksi John Deere Forestryn verkosto myy tuotteitamme koko Euroopan alueella. Kouria menee myös Tanskaan, Baltiaan ja Englantiin sekä toki myös muihin maihin; esimerkiksi Norjassa meillä on nyt uusi jälleenmyyjä ja myynti on lähtenyt kehittymään oikeaan suuntaan, toteaa Moisio.

Edistykselliset syöttörullat

Moisio Forest on valmistanut harvestereiden syöttörullia vuosikymmeniä ja jatkuvan tuotekehityksen ansiosta markkinoille tuotiin kolmisen vuotta sitten edistyksellinen Moipu eXtreme -mallisto.

- eXtreme -syöttörullan uniikki piikkiratkaisu takaa sen, että saat parhaan tuloksen irti kourastasi. Kevyt rakenne yhdistettynä tukkiutumattomaan rakenteeseen tekee tästä rullasta todella tehokkaan vaihtoehdon kaikkiin korjuuolosuhteisiin, ilmoittaa Taneli Moisio.

moipu3.jpg

(kuva: Moipu eXtreme -syöttörullan ainutlaatuinen rakenne on ollut menestys markkinoilla.)

eXtreme -syöttörullassa piikit eivät ole suorassa linjassa, vaan piikkiripojen sisällä sekä keskiölevyn molemmin puolin lomittain. Tällä ratkaisulla saadaan kasvatettua syöttörullan piikkien määrää noin 60 % suuremmaksi kuin tavallisella syöttörullalla, ilman että syöttörulla tukkeutuu puun kuoresta.

- Rakenteen ansiosta rulla- ja teräpaineita saadaan laskettua, mikä tekee puun käsittelystä jouhevaa perille saakka samalla kun säästetään polttoainetta ja sitä kautta ympäristökuormitusta. Ja vaikka eXtreme -rullat ovat todella pitäviä myös sivusuunnassa, niin piikkien rakenne ei ole liian aggressiivinen, jolloin se ei vaikuta harvesterin mittaustulokseen eikä vaurioita puun pintaa. Syöttörullien pitää siis olla iskussa ja kuluneet rullat kannattaa vaihtaa hyvissä ajoin puunkorjuun tehokkuuden ja laadun ylläpitämiseksi, toteaa Moisio.

moipu4.jpge

Xtreme -rullat nyt myös 2-veto kouriin

Tähän saakka eXtreme -rullia on valmistettu kaikkien johtavien valmistajien 4-veto kouramalleihin, mutta nyt markkinoille on tuotu leveät eXtreme -mallit 2-veto kouriin kuten John Deere 200 -sarjaan sekä SP ja LogMax -kouriin (kuvassa).

- Kysynnän kasvaessa olemme panostaneet rullatuotannon koneisiin ja automatisoineet työmenetelmiä, niin että laatu on entistäkin parempi ja valmistuskapasiteetti kasvanut, mikä mahdollistaa nopeat toimitusajat, ilmoittaa Petrus Moisio.     

07.03.2026KATSO TÄSTÄ! Maaliskuun ensimmäisen viikon kuljetus, maarakennus ja metsäalan asiaa
03.03.2026Tutustu tähän: "Terminator XXL- tekniikasta kattava, sekä selventävä kooste".
01.03.2026UUTISET--UUTISET
16.01.2026LUE TÄSTÄ! Uusi jättikokoinen Metsäalan Ammattilehti on ilmestynyt
09.03.2026 3.00Mikä on ultralujien terästen etu verrattuna alumiiniin.raakapuun korjuu-, ja kulsetusketjuissa???
09.03.2026 0.07Puutavaraydistelmän etuseinä on hyvin toimivana vaikeusasteluokassa erittäin vaikea.
08.03.2026 21.00Kuormaimen kiinnitys.
08.03.2026 20.00Kuormaintyypit+ Hyttti/nokkasatula
08.03.2026 19.00Vetoautojen alselityypit.
08.03.2026 18.00Yhdistelmät alle 22m yhdistelmät tuovat monia etuja käyttäjilleem, sekä ympäristölle.

Siirry arkistoon »