MEKO lanseeraa ensimmäisenä Pohjoismaissa tekoälyratkaisun korjaamoille - Suomi valmistautuu käyttöönottoon

28.02.2026 0.07

56c3ef7f-a597-4ca2-a75e-fcafd6dcac45-w_576_h_2000.jpg

MEKO lanseeraa Ruotsissa uuden tekoälypohjaisen diagnostiikkaratkaisun, joka nopeuttaa ja tarkentaa ajoneuvojen vianmääritystä korjaamoilla. Ratkaisu perustuu viimeisen kymmenen vuoden aikana MEKOn teknisen tuen kautta käsiteltyihin laadunvarmistettuihin korjauksiin ja tuo korjaamoille älykkään, ympärivuorokautisen tuen muutamalla klikkauksella.

Tekoälytyökalu nopeuttaa ja parantaa korjaamoiden työskentelyä. Se auttaa mekaanikkoja tunnistamaan vian juurisyyn nopeammin ja ohjaa oikeaan korjaustoimenpiteeseen ilman aikaa vievää tiedonhakua. Ruotsissa palvelu integroidaan osaksi MEKOn digitaalista huoltovarausalustaa, joka palvelee konsernin ketjuja, kuten Mekonomenia ja MECAa.

Ratkaisu on yksi ensimmäisistä laatuaan jälkimarkkinassa Pohjoismaissa ja iso askel kohti datavetoisempaa ja tehokkaampaa korjaamotoimintaa.

- Digitalisaatio ja datan hyödyntäminen ovat keskeisiä kilpailutekijöitä ja haluamme rakentaa koko verkostoamme hyödyttäviä ratkaisuja ja saada ne käyttöön hallitusti ja pitkäjänteisesti. Korjaamoille tämä tarkoittaa, että heillä on pääsy kaiken verkostomme osaamiseen ja tietoon nopeasti ja helposti ja heidän oma palvelutaso paranee ja nopeutuu, MEKO Finlandin COO Leo Lahikainen kertoo. 

Suomen markkinaan suomen kielellä toimiva tekoälyratkaisu saadaan MEKO Finlandin verkostolle myöhemmin tämän vuoden aikana. Ennen lanseerausta viimeistellään Suomen ajoneuvodataan liittyvät tekniset yksityiskohdat sekä määritellään palvelun tukimalli ja rakenne osana MEKO Finlandin kaikkia toimintoja. 

- Ruotsin lanseeraus on meille tärkeä referenssi ja oppimisvaihe. Suomessa varmistamme, että ratkaisu toimii meidän korjaamoverkostomme arjessa ja viimeistelemme parhaillaan Suomen ajoneuvodatan integraatiota ja määrittelemme palvelumallia. Tekoäly mahdollistaa kaikille korjaamoille valtavan määrän dataa eri autoihin ja malleihin liittyvistä korjauksista eri maiden välillä. Tämä parantaa korjaamoiden tehokkuutta ja kannattavuutta konkreettisesti,  Lahikainen toteaa.

07.03.2026KATSO TÄSTÄ! Maaliskuun ensimmäisen viikon kuljetus, maarakennus ja metsäalan asiaa
03.03.2026Tutustu tähän: "Terminator XXL- tekniikasta kattava, sekä selventävä kooste".
01.03.2026UUTISET--UUTISET
16.01.2026LUE TÄSTÄ! Uusi jättikokoinen Metsäalan Ammattilehti on ilmestynyt
09.03.2026 3.00Mikä on ultralujien terästen etu verrattuna alumiiniin.raakapuun korjuu-, ja kulsetusketjuissa???
09.03.2026 0.07Puutavaraydistelmän etuseinä on hyvin toimivana vaikeusasteluokassa erittäin vaikea.
08.03.2026 21.00Kuormaimen kiinnitys.
08.03.2026 20.00Kuormaintyypit+ Hyttti/nokkasatula
08.03.2026 19.00Vetoautojen alselityypit.
08.03.2026 18.00Yhdistelmät alle 22m yhdistelmät tuovat monia etuja käyttäjilleem, sekä ympäristölle.

Siirry arkistoon »