Keslalta päivitetyt KESLA 2225 ja 2228 kokopuunosturit

31.03.2026 0.07

kesla_pitkanpuun_nosturit.jpeg

Keslan KESLA 2225 ja 2228 kokopuunosturit nähtiin ensimmäistä kertaa yleisölle Forexpo 2025 näyttelyssä Mimizanissa Ranskassa kesäkuussa 2025. Keslan mukaan juuri tuon ensiesittelyn jälkeen saadut urakoitsijapalautteet, messukeskustelut ja kentältä nousseet käyttöhavainnot ovat olleet keskeinen lähtökohta nyt julkistetuille päivityksille.

Kesla kertoo lisänneensä KESLA 2228 mallin nostovoimaa suuremmilla sylintereillä, jotta kokopuun kuormaukseen saadaan enemmän voimavaroja. Hydrauliikkavaihtoehtoja on samalla täsmennetty. Vakiovarusteena on kaksipiirinen järjestelmä Parker K130 venttiileillä ja vaihtoehtona on kuormantunteva Parker L90LS järjestelmä, joka on suunnattu erityisesti intensiiviseen kuormaukseen.

Lisää ulottuvuutta ja rakennepäivityksiä

Ulottuvuusvaihtoehtoja on täydennetty ja nostureiden työskentelyalue kattaa nyt 8,4–10,7 metriä. Rakenteisiin tuodaan kaksijatkeinen yletinpuomi, vahvistettu sylinteri ja helposti säädettävä ketjukiristin, joilla haetaan kestävyyttä ja huollon sujuvuutta. Kesla nostaa esiin myös teleskoopin sisäisten letkujen vaihdon ilman rakenteiden purkamista.

Vakauteen tarjotaan lisävarusteita. Puomituet ja FD3850 tukijalat on tarkoitettu parantamaan työskentelyä erityisesti jyrkissä maastoissa ja vaihtelevilla tieosuuksilla.

Ohjaukseen ja työergonomiaan parannuksia

Sähköohjattu ProC i 2.0 järjestelmä mahdollistaa käyttäjäkohtaiset profiilit sekä liike ja reagointinopeuksien säätämisen kuormauskohteen mukaan. Lisävarusteena saatava sähköinen sylinterien päätyvaimennus vähentää paineiskuja ja on suunnattu pidentämään komponenttien käyttöikää.

Kesla kertoo uudistaneensa myös avohallintalaitteen ergonomiaa. Varusteluun mainitaan OPS toiminto, istuimen jousitus ja penkin lämmitys, joilla haetaan turvallisempaa ja mukavampaa työskentelyä pitkissä vuoroissa.

Nyt jälleenmyyjillä

Keslan mukaan päivitetyt KESLA 2225 ja 2228 kokopuunosturit ovat nyt saatavilla yhtiön jälleenmyyntiverkoston kautta.

11.04.2026KATSO TÄSTÄ 10.4. LÄHETYS! Kuljetus, maarakennus ja metsäalan uutisissa kevään ajankohtaista asiaa
06.04.2026 11.00Tutustu tähän: "Terminator XXL- tekniikasta kattava, sekä selventävä kooste".
03.04.2026 20.00Ammattilehden Hyviä uutisia!
03.04.2026KATSO TÄSTÄ! Ammattilehden Hyviä uutisia! lähetys täyttää kuusi vuotta - Pääsiäisen lähetyksessä tarjolla laaja kattaus maarakennus, kuljetus ja metsäalan asiaa
01.04.2026UUTISET--UUTISET
14.04.2026 18.00TimberRoad yhdistelmäparin kuormatilavalinta.
14.04.2026 17.00TimberRoad yhdistelmillä kehitetään ja tehostaan kahta yleisintä 68 ja 76 tonnisten yhdistelmäluokkia.
14.04.2026 15.00TimberRoad -yhdistelmäpaketeille asettamamme ympäristöystävällisyyden vaatimukset täyttyvät kaikilta osin, - ja uskomme pystyvämme ylittmään Eu: asettamat vaatimukset hyvinkin selvästi.
14.04.2026 13.00Kertausta : -"Mikä on siis tämä TimberRoad - projekti" ???
14.04.2026 11.00TimberRoad perävaunu.

Siirry arkistoon »