Finnlines parantaa kolmen uuden ropax-aluksen suorituskykyä Valmetin automaatiojärjestelmillä

28.04.2026 13.00

84e2cd4773292195_800x800ar.jpg

Valmet toimittaa koneistoautomaatiojärjestelmän Finnlinesin kolmeen uuteen matkustaja-rahtialukseen (ropax-alus). Uudet ropax-alukset lisäävät Finnlinesin kapasiteettia sen keskeisillä reiteillä ja tukevat yhtiön pitkän aikavälin kestävyyttä ja tehokkuutta koskevia tavoitteita.

Uusia ropax-aluksia suunniteltaessa Finnlines asetti selkeän vaatimuksen: miehistöllä tulee olla reaaliaikainen pääsy laivan toimintaa koskevaan tietoon. Aiemmin käytössä ollut yhdistelmä eri järjestelmiä, joilla on erilaiset käyttöliittymät, tietolähteet ja ylläpitotarpeet, ei uusien aluksien kohdalla täyttänyt vaatimusta.

”Automaatio on keskeisessä osassa koko laivastomme turvallisen, luotettavan ja energiatehokkaan toiminnan varmistamisessa. Halusimme käyttöömme modernin ja kokonaisvaltaisen ratkaisun, joka antaa näkyvyyden kaikkiin aluksen järjestelmiin ja siten virtaviivaistaa päivittäistä työtä, pienentää riskiä tiedon eriaikaisesta päivittymisestä, tukee yhtenäisiä toimintatapoja ja tekee aluksista helpompia ylläpitää niiden koko elinkaaren ajan. Arvioimme eri vaihtoehtoja näiden tavoitteiden pohjalta ja päädyimme valitsemaan Valmetin heidän toimivan teknologiansa ja pitkän yhteistyömme johdosta”, sanoo Finnlinesin uudisrakennuksen projektipäällikkö Juha Ahia. 

”Olemme ylpeitä voidessamme jatkaa pitkäaikaista yhteistyötämme Finnlinesin kanssa. Valmetin automaatio-osaaminen meriteollisuudessa palvelee erinomaisesti Finnlinesin korkeatasoista toimintaa ja sitoutumista kestävään merenkulkuun. Automaatioratkaisumme luo vahvan teknologisen perustan uusille ropax-aluksille ja tukee niiden suorituskykyä koko elinkaaren ajan”, sanoo Valmetin energia-, prosessi- ja laiva-automaatiojärjestelmien liiketoimintajohtaja Hédi Azzouz. 

Tilaus sisältyy Valmetin vuoden 2026 ensimmäisen neljänneksen tilauksiin. Tilauksen arvoa ei julkisteta.

Tietoa toimituksesta

Valmetin toimitus sisältää Valmet DNA -integroidun automaatiojärjestelmän (IAS), joka kattaa kone- ja voimalaitosautomaation, hälytys- ja valvontajärjestelmät sekä laajan valikoiman operatiivisia työkaluja turvallisen, tehokkaan ja ympäristöystävällisen laivatoiminnan tueksi.

Järjestelmät toimitetaan telakalle vuosina 2026–2027 ja käyttöönotto ajoitetaan alusten rakennusaikataulujen mukaisesti. 

Tietoa Finnlinesista

Finnlines on johtava roro- ja ropax-liikenteen toimija Itämerellä, Pohjanmerellä ja Biskajanlahdella. Yhtiö on osa Grimaldi Groupia ja painottaa toiminnassaan erityisesti operatiivista huippuosaamista sekä kestävää merenkulkua.

10.10.2026KATSO TÄSTÄ 9.10. LÄHETYS! Laaja raportti Helsingin Maatalouskonemessuilta - koneita ja kohtaamisia
09.10.2026Metsäalan Ammattilehti - 40 vuotta mediamuutosta
08.09.2026 3.00UUTISET--UUTISET
15.10.2026 21.00Mitä apua tuosta pitkästä roiskeläpästä on keksitty saatavan - onko tasan yhtikäs mitään ???
15.10.2026 20.00Ensimmäiset säästöt saatavissa "itseohjauksella".
15.10.2026 19.00Mitä perävaunun pitkällä roiskeläpällä haetaan , onko se vain vaarallinen ja kallis "turhake".???
15.10.2026 18.00XXL aero - syksy 2026 pankkotarjous 4.10 - 18.10.2026.
15.10.2026 17.00TimberRoad yhdistelmä projekfimme autoihin kehitetään turvalliset, ja helppohuoltoiset takapäät, ja takapäitten huomiovalot työ- sekä peruutusvaloineen.
15.10.2026 16.00Onko tuo täysin torvi "Pyrypelti" perävaunuteollisuutemme vuosikymmenen keksintö ??!!??
15.10.2026 14.00Yksi hölmöimmistä "tuuninkilajeista" läytyy pyrypelteistä!!??!!

Siirry arkistoon »