Metsänkäsittelyvalinnat vaikuttavat metsien hiilitaseeseen

26.02.2026 19.00

metsa_tukkipuu.bmp






















Metsät sitovat ilmakehän hiilidioksidia biomassaan ja maaperään, ja samalla hidastavat ilmastonmuutoksen etenemistä. Tuore tutkimus kertoo, miten ilmastonmuutos ja metsien hoito vaikuttavat talousmetsien kykyyn sitoa hiiltä.

Tutkimuksessa käytetty malli ennustaa, että kas­villisuuden ja maaperän hiilivarastot ovat muuttu­vassa ilmastossa suurempia kuin nykyilmastossa. Hiilivarastot kasvavat sekä talous- että luonnon­metsissä. Luonnontilaisen metsän hiilivarasto on suurempi kuin käsitellyn talousmetsän.

Vaikka ilmastonmuutoksen seurauksena kohoava lämpötila ja sadanta kiihdyttävät maaperän orgaa­nisen aineksen hajoamista, biomassatuotanto ja karikesyöte kasvavat tätä voimakkaammin, ja maaperään sitoutuu nykyistä enemmän hiiltä.

Harvennushakkuita aikaisemmin ja useammin

Talousmetsikön käsittelyvalinnoilla voidaan vaikuttaa hiilitaseeseen ja hillitä ilmastonmuutosta. Käsittely­ketju, jossa tavoiteltiin metsänomistajan näkökul­masta mahdollisimman suurta taloudellista kan­nattavuutta, siirsi nykyilmastossa harvennushak­kui­den ajankohtaa myöhemmäksi. Samalla puuston ja maaperän hii­li­varasto kasvoi. Metsiin sidotun hiilen taloudellista arvoa ei tässä tutkimuksessa kuiten­kaan huomioitu.

Muuttuvassa ilmastossa voi olla edullisinta tehdä nykyistä useampia harvennushakkuita ja aloittaa ne nykyistä aikaisemmin. Puuston ja maaperän hiili­varasto jäisi näin käsitellyssä metsässä vähän pienemmäksi kuin noudattamalla nykyisin vallitsevia metsänhoitosuosituksia. Ilmastonmuutos lisää kuusen kasvua hakkuiden ajoituksesta riippumatta.

Käsittelyjen vaikutusta hiilitaseeseen tutkittiin simulointimallien avulla

Eri käsittelyjen vaikutusta hiilitaseisiin voidaan tarkastella puuston kehitystä kuvaavien simulointimallien avulla. Simulointimallit mahdollistavat puuston kasvun ja hiilensidontakyvyn ennustamisen erilaisissa ympäristö­olosuhteissa ja eri tavoin käsitellyissä metsissä. Yhdistettynä maan hiilimalliin ne kertovat myös maaperän hiilivaraston kehityksestä.

Jos malli kuvaa puun kasvua sääteleviä prosesseja nykyisistä ilmasto-oloista poikkeavissa oloissa, sen avulla voidaan tutkia myös ilmastonmuutoksen vaikutuksia kasvuun ja hiilensidontaan. Tutkimuksessa käytettiin prosessipohjaista kasvumallia (PipeQual) yhdessä dynaamisen – typen ja hiilen kiertoa kuvaavan – maamallin (ROMUL) kanssa. Mallin avulla tutkittiin, kuinka puuston ja maaperän hiilivarasto kehittyy muuttuvissa ilmasto-oloissa, kun harvennushakkuiden ajoitusta ja voimakkuutta sekä päätehakkuuajankohtaa muutetaan.

Tutkitut vaihtoehdot:

  • tavanomaiset nykyisiä metsänhoitosuosituksia mukailevat hakkuut
  • metsänomistajan talouden kannalta edullisin käsittelyketju (optimoitu 3 % korolla)
  • käsittelemätön metsä.

Ilmastonmuutoksen vaikutuksia simuloitaessa oletettiin, että lämpötila on 3 ºC nykyistä korkeampi ja sadanta lisääntyy 10 %.

12.08.2026VIELÄ EHDIT MUKAAN MAINOKSELLA! Syksyn Metsäalan Ammattilehti valmistumassa - lisäjakelussa FinnMetkossa
08.08.2026KATSO TÄSTÄ 7.8. LÄHETYS! Power Truck Show 2026 -erikoislähetys - rekkanäyttelyn parhaat palat
20.06.2026 18.18Ammattilehden Hyviä uutisia!
18.06.2026LUE TÄSTÄ! Kesän suuri Metsäalan Ammattilehti on ilmestynyt - 40 vuotta Ammattilehteä
17.06.2026UUTISET--UUTISET
15.08.2026 10.00Touko Kaakko vahvistamaan Matekon myyntitiimiä Pirkanmaalla
15.08.2026 9.00Kertausta: - Vuodelta 2014: - "Pluffi alkaa paljastua" : - Puutavarapankkojen tilavuusvertailu Maksmossa onnistuttiin esittämään alan ammattilaisille luonnonlakien vastaisesti.
15.08.2026 7.00"Tilapankkojen" vertailumittaukset FinnMetkossa osoittivat Terminatoreitten ylivoimaisuuden.
15.08.2026 3.00Kuormatilatesti kertoi totuuden - Terminatorin kuormatila on ylivoimainen, - ja on selvästi ylivoimainen yhä edelleenkin!!!
15.08.2026 0.07Nyt käsittelemme kahtena päivänä, tänään, ja huomenna sitä, että mitenkä, ja miksi tehtiin "SUURI KUSETUS" ??!!?? (Testimme tehtiin vuonna 2014)

Siirry arkistoon »