Alucar pankkotesti ja Metsätrans- - lehden epärehellinen uutisointi on aiheuttanut suuria tappioita alumiiniuskollisille käyttäjilleen.
02.10.2026 14.00


"Alucar pankkotesti ja Metsätrans uutisointi ovat aiheuttaneet pankkoliiketoiminnoillemme alihankkijoista markkinointiin ja myyntiin järkyttävän suuret tappiot, mutta kertaluokkia suuremmat tappiot ovat syntyneet uutisoinnin johdosta sadoille Alucriin sokeasti luottaneille rehellisille alumiinipankkoja edelleenkin käyttäville autoilijoille"
Tappiot Terminator pankkoliiketoiminnalle.

Terminator pankkomyynnille testistä suoranaisesti aiheutuneet yli puolen vuosikymmenen aikana aiheutuneet tappiot ovat minimissään varovaisestikkin arvioiden miljoonaluokassa .- Mutta paljon tätäkin suuremmat tappiot ovat aiheutuneet testiin sokeasti luottaneille alumiinipankoissa uskollisesti pysytelleille sadoille merkkiuskollisille puutavara-autoilijoille.
Tappiot puutavara-autoilijoille


Monessa yhteydessä on todettu, että alumiinipankoilla ajo on tuottavuudessa vähintään.5% tuottamattomampaa, kuin Terminatoreilla ajo. Tämä erotus johtuu alumiinipankkojen n.10% pienemmästä kuormatilakoosta, ja "takuumiehenä" tuottavuuserolle on tietenkin myös Terminatoreilla ajon pienempi loiskuorma, ja pienemmät polttoainekulut.XXhj.2.10.2026
|