Kuumasinkitys - ruostumaton vaihtoehto Terminatorien viimeistelyyn.

13.04.2025 12.00

Kuumasinkityslaitosten teräksien pinnoitteelle antama 20 vuoden ruostumattomuustakuu ja 80-100 vuoden kestävyys on pitkän tuotekehityksen tulosta. 

 

Olen ollut erikoisterästen kuumasinkityksen kehitystyössä mukana vuodesta 1986 alkaen. Tuona aikana on tapahtunut paljon sekä teräslaatujen kehityksessä, että niitten kuumasinkityslaadussa sekä kestossa. Pankkoterästen lujuus on lähes tuplaantunut ja 900-1100 lujuusluokan ultralujat ovat saaneet pinnoitevaihtoehdokseen myös kuumasinkityksen.



Pankkojen, apurunkojen , nosturitelineitten, sekä etuseinien kuumasinkitys on ollut jo yli kymmenen vuotta täysin turvallista , kestävää ja korkealaatuista jopa ultralujille teräksillekin. - Kaksikymmentä vuotta sitten vaikeudet alkoivat kasaantua jo yli 500 lujuusluokan jälkeen. Lisää vaikeusastetta toi piipitoisuuden hallintaan saaminen tuotannossa ja teräksien toimitusprosesseissa.



Outokumpu/Boliden ja Rautaruukki/SSAB perustivat ryhmän ja palkkasivat erikoisterästen kuumasinkityksen ongelmien ratkaisuryhmän, jonka kehityskohteena oli ultralujien  puutavaravarusteitten kuumasinkitys . Tapio Harju toimi kehitysjohtajana ja valitsi yhteistyökumppanit 1986.  - Kehitystyö kohti Terminatoreita sekä niitten kuumasinkitystä sai kivijalkansa ja nyt olemmekin  valmiit osoittamaan taitomme.

Terminator XXL pankkomallisto sai muotonsa maksimaalisesta kuormatilasta ja aerodynamiikasta. -Lisäksi pankkomallisto tehtiin kaikilta osin  kuumasinkityksien vaatimukset täyttäväksi. 



Puutavaravarusteitten teollinen kuumasinkitys aloitettiin viitisen vuotta Terminatorien sinkitystä aiemmin TimberMaxx varustepaketilla sekä TimberMaxx pankkomallistolla. 
TimberMaxx pankkoja oli kolme lujuusluokkaa. Pankot olivat irtotolppaisia ja tolppavaihtoehtoina oli sinkitty teräs, alumiini , tai rosteri. -Kuumasinittu terästolppa ja sen pankkorunko oli ylivoimaisesti suosituin ja kestävin.



Uudet säänkestävät teräkset ja jauhemaalauksen kehittyminen toi kaksikerros ja kolmikerroskäsitellyt Terminatorit pankkovalikoimaamme. Värivalikoimien kattavuus on selkeä etu, mutta jotain jäi puuttumaan , koska alumiinipankko säilytti suosiotaan, joka johtui pääosin sen ruostumattomuudesta. - Pinnoitten keston arvostus ja "kauppapropakanda" ohittaa monessa tapauksessa jopa taloudelliset nälökohdat.

Kuumasinkityksen valumateijät toimivat myös ilmanvaihtona kaikilla pinnoitteilla.

Terminator XXL Zinc on nyt vaihtoehtopinnoitteemme monikerroksisen pulveroinnin rinnalle. Sinkkipinnoitteemme on luja ja ruostumaton sekä erittäin pitkäkestoinen. Käyttäjäkunnan jopa yli  kymmenvuotiset kokemukset kuumasinkkipinnoitteesta ovat tuoneet sinkityksen takaisin pinnoitevaihtoehdoksemme, eikä turhaan - kuumasinkittyjen pankkojen ja purkupankkojen tilaukset ovat jo nyt merkittävän suuri osuus pankkotuotannossamme.- Kuumasinkitty teräspankko, ja eloksoitu alumiinipankko ovat teipeittä ainoat vaihtoehdot täysin muovittomaan  raakapuunajoon. XXhj.13.4.2025

Pankkomyynti:

Nanopinnoitus tekee kiiltoa pysyväksi.

Heikki Jokela
050 4129 024
Markku Hirvi
0400148 584
Esko Leppänen
040 5153716

19.04.2025 21.002025 - Puukäärmeen vuosi .
19.04.2025 20.50KLIKKAA TÄSTÄ JA KATSO 18.4. LÄHETYS! Ammattilehti on tuottanut viikoittaisen uutislähetyksen jo yli 5-vuoden ajan - 259. perjantaina peräkkäin - tarjoten kuljetus-, maarakennus- ja metsäalan tuoreimmat kuulumiset.
19.04.2025 20.00??UUTISET--UUTISET??
22.04.2025 0.07Terminator XXL 8 aerojen ja XXL 8.8 CE mallien pikatoimitusvarastomme.
21.04.2025 17.00"Vain teipitön eloksoitu alumiinipankko, ja teipitön sinkitty teräspankko, sekä kiillotettu rosteri täyttävät Metsäteollisuuden muovittomuusvaatimukset".
21.04.2025 15.00Terminatoreitten ja TimberMaxxien painoetu ja niitten kevennysmenetelmät.
21.04.2025 14.00Terminator-tekniikkaa : -" Pankoissa ja tolpissa 100%:set liukuestepinnat"
21.04.2025 13.00Terminator pankkomallisto on malliesimerkki nykyterästen ja nykytekniikan hyödyntämisestä.
21.04.2025 12.00XXL 8aero-, ja 8.8CE pankkojen 1vrk:n - 1 viikon toimitusvalmius pankkoerät.
21.04.2025 11.00Vaikuttaako pankkorakenne kuormansidontaan ???

Siirry arkistoon »