Kuumasinkitys on nyt vahvasti mukana kuljetusvälineissä, ja seuraavaksi myös korjuuketjussa.

05.08.2026 11.00

Terästen, lujitettujen-, ja ultralujien terästen muoviton pinnoitus on tehtävissä kuumasinktyksellä. Kuumasinkitys on pinnoitteena hieman kalliimpi, mutta sen kesto on moninkertainen hyviinkin muovipinnoitteisiin verrattuan. - Kestävyyttä osoittaa kuumasinkitykselle yleisesti myönnettävä 20 vuoden kestotakuu.

Värinätesti.Rosteri toi yllätyksiä, mutta tuotekehittelymme korjasi ne.

Me testasimme kaikkien mahdollisten metallien ja niitten pinnoitteitten ominaisuudet puutavarapankoissa, etuseinissä, sekä apurunkorakenteissa , ja myös perävaunujen etuvaunuissa, sekä dolleissa. -Samalla Suomeen kehittyi erilaisten kuorma-autovarusteitten pienosien sinkitystaito, ja käyttö.

ZINC - pinnoitetakuu 20 vuotta , ja 100%:sesti muoviton!!!

scbmodulos29ly01_hero_1920_x_989_lq60

Testeissämme meillä oli läheistä yhteistyötä Saksan ja Kanadan kuljetusvälineteollisuuden kanssa, ja näissä maissa kuumasinkitys on edennyt monelta osin  jopa edellemme. Meillä Suomessa on kuitenkin edelleen erityisosaamisena lujien, - ja erityisesti ultralujien kuumasinkityslaatuisten terästen valmistustaito, ja sinkkausmenetelmät. - Ultralujien kuumasinkkauksessa Suomi on ehdoton edelläkävijä, ja vielä vuosia eteenkin päin niitten ainut sinkitystaitoinen maa maailmassa.XXhj.5.8.2026

=====================================



Ps. TimberRoad-projektin yksi osa-alue on muovittomat rakenteet, jotka kehittyvät myös nyt koko raakapuun korjuuketjuun kattavassa yhteistyössä Suomen kuumasinkityksen-, ja alumiinin eloksoinnin  erityisosaajien kanssa.

======================================

05.08.2026 10.00Power Truck Show 7.-8.8.2026 - kuljetusalan kansainvälinen suurtapahtuma
01.08.2026KATSO TÄSTÄ 31.7. LÄHETYS! Mielenkiintoinen kattaus kuljetus, maarakennus ja metsäalan asiaa
18.07.2026Älä anna bisneksen jämähtää mökille - loma-aikanakin kannattaa markkinoida
20.06.2026 18.18Ammattilehden Hyviä uutisia!
18.06.2026LUE TÄSTÄ! Kesän suuri Metsäalan Ammattilehti on ilmestynyt - 40 vuotta Ammattilehteä
17.06.2026UUTISET--UUTISET
08.08.2026 18.00BPW Kraatz Oy ostaa Milcoa Oy:n liiketoiminnan - Alcoa alumiinivanteet sai uuden kodin
08.08.2026 17.00Puutavaryhdistelmien massat ovat kasvaneet ja nippusidonta uudistui - pankkojen kuormatila ja liikenneturvallisuus ovat nyt pankkohankinnoissa ratkaisevassa asemassa.
08.08.2026 15.00Tolppien päistäkin löytyy eritasoista turvallisuutta ja kuormatilaa.
08.08.2026 13.00XXL - Tolppien liukuestepinnat- lisäturvallisuutta äkkijarrutuksissa ja törmäyksissä, sekä täsmällisyyttä lastauksissa.

Siirry arkistoon »