Tuottavuus ja turvallisuus unohtuvat, - jopa vain pintakäsittelylaadunkin vuoksi.
31.01.2025 17.00
Niin ihmeellistä se on, tuottavuudella ja turvallisuudella ei ole lähimainkaan sille kuuluvaa arvostusta osan puutavara-alan ammattilaisten keskuudessa. - Ukonäkö ratkaisee, vaikka se olisi peräisin 70-luvulta.

Alumiini on pintakäsittelyltään eloksoituna yksi hyväksytyimmistä puutavarapankkojen materiaaleista. Se ohittaa teräkset ja jopa ruostumattoman teräksenkin. Alumiini on kuitenkin niin pehmeää, että siitä voi vaikka puukolla vuolla siivuja . Pehmeys on samalla myös alumiinin pintakäsittelylle etu, kun kolhimisesta jää jälkiä, on kolhimista varottava.

Teräksien pintakäsittelyssä on suurimpana haittapuolena teräksien ruostuminen. Ruostumisen ongelmia kasvattaa sen merkityksen ylikorostaminen ja vastuuttomien valmistajien pintakäsittelylaadussa säästäminen. Pankkojen pintakäsittelyn ylikorostuminen peittää monissa hankinnoissa alleen uusien teräspankkomallien ylivertaiset tuottavuus- ja turvallisuusominaisuudet.

Alumiinisiin pankkoihin erehdytään pintakäsittelyn lisäksi harhaluulosta niitten keveydestä ja kuormatilakoon suuruudesta. Nämä tuottavuuden kannalta tärkeät ominaisuudet ovat alumiinipankkojen osalta historiaa ja jäänteitä 70 - ja 80 luvun ajoilta.- Mutta aika on muuttunut , mutta kaikki käyttäjät eivät ole muuttuneet , ja eivät vieläkään omaksuneet uutta tuottavaa ja turvallista tekniikkaa.XXhj.31.1.2025
Pankkomyynti ja toimitukset 24/7: Heikki Jokela 050 4129 024 Markku Hirvi 0400 148 584 Esko Leppänen 040 515 3716
|