Traficom:- Ohjaamon suoja.
13.08.2024 18.00
"Laki puutavarayhdistelmän ohjaamon suojasta":

6.1 Ohjaamon suoja
Puutavarapankkoin varustetussa autossa pitää olla ohjaamon suoja, joka toimii myös kuormatilan etuseinänä. Sen tulee kestää 60 kN tasaisesti jakautunut eteenpäin kohdistuva voima.
Ohjaamon suojan tulee olla vähintään ohjaamon levyinen ja pankkojen korkuinen, kuitenkin enintään 420 cm korkea. Ohjaamon suojan pitää olla umpinainen tai verkkoa, jonka silmäkoko on enintään 5 x 5 cm ja langan paksuus vähintään 4 mm.
Auton päällirakenteen valmistajan tulee testata tai testauttaa rakenteen lujuus. Testissä suojan tulee kestää ilman pysyviä muodonmuutoksia 60 kN tasaisesti jakautunut eteenpäin kohdistuva voima. Lisäksi suojan tulee kestää ilman pysyviä muodonmuutoksia eteenpäin kohdistuva 5 kN voima 0,25 m2 alueelle suojan yläkulmaan kohdistettuna.
Vaihtoehtoisesti hyväksytään standardin SS 2563:1978 mukaan suoritettu testi. Jos samasta ohjaamon suojan rakenteesta on useita korkeuksia, riittää korkeimman rakenteen testaaminen. Hyväksynnässä vaatimustenmukaisuus todetaan valmistajan todistuksesta. Todistuksessa on yksilöitävä se, miten suoja on kiinnitetty auton runkoon tai apurunkoon.
___________________________________________________
Ohjaamon suojan tulee olla vähintään ohjaamon levyinen ja pankkojen korkuinen, kuitenkin enintään 420 cm korkea. .- Onko kukaan hakenut erillislupaa 4.21 - 4.4m maasta mitattuna korkealle etuseinälle, ja onko se nyt luvanvarainen ???
Kuinka tämä on ymmärrettävä:
-Miksi enintään 4.20m, kun kuorman maksimikorkeus 4.40m, ja ylimmät puut lähtee liikkeelle yleensä liukkaimmin??? - Saako pankkokorkeus kuitenkin olla yli 4.20m ??? - Mitenkä Eu- sääntö ja Ruotsin vastaava laki , meneekö ohi tämän lain ohjeistuksen???
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Seuraavaksi : Traficom: _-6.2 Pankkojen lukumäärä ja lujuus
|